Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nadace VIA podpořila projekty oživující veřejný prostor

Zdroj: facebooková stránka MY Litvínov

Obnova chátrajících kostelů, městská komunitní zahrada nebo cyklodráha. To jsou jen některé z projektů, které letos podpořila Nadace VIA. V programu Živé granty rozdělila celkem 850 tisíc korun, a to mezi patnáct vybraných iniciativ. Peníze půjdou na rozjezd jednotlivých projektů.

„Nečekala jsem, že uspějeme. O to větší naše radost je, pro nás je to velký závazek a motivace k práci. Jsem ráda, že padla volba i na malé Mnichovo Hradiště,“ hodnotí úspěch spolku MEZA jeho předsedkyně Lucie Podařilová.

Spolek byl zřízen za účelem efektivního využití neudržovaných částí městského prostoru k pěstování zeleniny a dalších plodin, ale i smysluplného trávení volného času. „Naším prvním projektem je městská a komunitní zahrada. Mezi lidmi stále stoupá zájem o zdravou výživu, potravinovou soběstačnost, ekologii a přirozený způsob života. Proto chceme nabídnout široké veřejnosti možnost zkusit si pěstovat vlastní potravinu a poznat tak její skutečnou chuť,“ popisuje plány spolku Podařilová.

Dalším z podpořených projektů je olomoucká Iniciativa pro lepší Vodární ulici. „Cílem naší iniciativy je kultivovat veřejný prostor a zkrášlovat prostředí, které se otiskuje do nás samých. Ukazujeme také, že občanská participace má smysl a je potřeba,“ objasňuje záměr projektu Ondřej Krupčík.

Vodárenská ulice se nachází v centru města a sídlí v ní katedra psychologie Univerzity Palackého. Studenti nespokojení se stavem ulice započali své snažení o zlepšení situace už před rokem a půl sepsáním petice. Tu podpořila i řada pedagogů, magistrát města se však vyjádřil, že stav ulice je v pořádku. Nyní bude díky podpoře nadace vyhlášena soutěž, z níž vzejde vítězný koncepční návrh, který bude posléze realizován.

Multifunkční park i oživení zapomenutých míst

V programu mimo jiné uspěli i aktivní občané Litvínova. Sdružení MY Litvínov už má za sebou řadu aktivit – opakovaná veřejná promítání a diskuze na společenská témata či instalaci veřejné knihovny. Nyní by se rádi zaměřili na veřejný prostor a jeho možné oživení. Jako první projekt v této oblasti si vybrali střechu supermarketu, která měla podle původního plánu fungovat jako veřejný park.

„Místo není vůbec navštěvováno a působí naprosto pustým a opuštěným dojmem,“ vysvětluje Tomáš Hák za MY Litvínov. Sdružení má v plánu zde instalovat lavičky, bylinkovou zahrádku či hřiště na pétanque. V budoucnu by prostor rádo využilo k pořádání menších akcí. „Především ale chceme dostat obyvatele Litvínova do ulic, dvorků, náměstíček, tak aby netrávili svůj čas jen uzavřeni ve svých domovech,“ prohlašuje Hák.

Výstavbu multifunkčního parku chystají také v Řevnicích. Prvním krokem bude vybudování cyklodráhy. „Tady ani v okolí žádná cyklodráha není. Věříme, že spontánnost dětí a radost z jízdy přivede do lokality za vodou i jejich rodiče a prarodiče,“ říká předseda spolku Řevnice – Za vodou Bohumil Kovář.

Základní úpravy začaly už během léta, hotovo by mělo být na jaře příštího roku. Díky nadační podpoře bude cyklodráha kvalitnější a pestřejší, než se původně předpokládalo. „Velikou radost máme i z toho, že sousedé, kteří se dříve míjeli, se teď zdraví, povídají si o dalších plánech spolku a o tom, jak naši část města oživit,“ komentuje Kovář.

Do výzvy Živé granty Nadace VIA se přihlásilo celkem 66 projektů, necelá polovina postoupila do užšího výběru. Jedněmi z hlavních kritérií byly kvalita žádosti, znalost místního prostředí či zapojení široké veřejnosti do realizace. Důležitý byl také dlouhodobý pozitivní dopad projektu.

Související články

Inspirace

Program Dobro-druzi pomáhá v dětech probouzet charitativního ducha

Inspirace

Ostrava oživí nábřeží poblíž nově vznikajících fakult

Inspirace

Bývalé telefonní budky v Šanghaji nabízejí úkryt i posezení

Inspirace

Ostravu oživí speciální poetické popelnice s básněmi

Zaručeně zlepší den

Nizozemský supermarket zavádí pomalé pokladny. Chce tak předcházet samotě seniorů

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Degustační soutěž České pivo zná své vítěze. Kralovaly jí tři moravské pivovary

Česká zmrzlina slaví mezinárodní úspěch. V evropské soutěži obsadila druhé místo

Inspirativní rozhovor

Důležité je srdce a dobrá parta, říká branišovický starosta Marek Sovka

Důležité je srdce a dobrá parta, říká branišovický starosta Marek Sovka

Přečtěte si rozhovor s Markem Sovkou, který patří k nejmladším starostům v republice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…