Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Plastový koloběh v praxi. Studenti z VUT dávají odpadu z kaváren nový život

3 minuty radosti
Od studentů jde už o druhý zajímavý projekt. Zdroj fotografie: Archiv Plastic Guys

Držáky na kávu, stoly, ale i plastové obklady. To všechno dokáže vyrobit skupina studentů brněnského VUT. Unikum tkví hlavně v použitém materiálu. Tím je totiž plastový odpad (nejen) z kaváren, který tak díky jejich činnosti získává nové, smysluplné využití.

Trio studentů architektury z Fakulty stavební VUT říkající si Plastic Guys není v práci s plastovým odpadem žádným nováčkem. Ondřej Venclík, Štěpán Macek a Marco Aulisa o sobě dali vědět dříve díky originálnímu projektu útulen opláštěných právě recyklovaným plastovým odpadem. „Tato práce nás přivedla k tomu, že jsme se začali víc zajímat o recyklaci plastů a práci s odpadem. Inspiruje nás práce obdobných zahraničních skupin, chceme dělat podobné věci a nestydíme se za to. Děláme to totiž lokálně a v tom vidíme největší smysl,“ vysvětluje Macek.

Díky různě barevným původním materiálům můžou tvůrci vyrobit pestrou škálu desek. Zdroj fotografie: Archiv Plastic Guys

Po využívání odpadu z českých lesů se tak trojice zaměřila na odpad z brněnských kaváren. „Na dílně máme i zásoby různých drtí, jsou to například pomleté černé kelímky od kosmetiky, šedé odpadní trubky, pestrobarevná víčka a další mixy. Co se týče tříd termoplastů, používáme především polypropylen a polyethylen, protože mají pro nás nejvhodnější vlastnosti – pevnost, pružnost a odolnost,“ říká k použitým materiálům Macek.

Prozatím studenti vyrábějí hlavně desky, které jsou velmi univerzálním meziproduktem. „Dají se dále opracovat nástroji na dřevo, řezat stroji CNC i vodním paprskem nebo třeba ohýbat horkovzduchem. Možných výrobků je spousta a stále objevujeme nové a nové,“ uvádí Macek. Se svými kolegy už vyrobil třeba tzv. cupholdery, tedy držáky na kávu. Ty se pak stejně jako další produkty vracejí do kaváren, odkud pochází použitý odpad, čímž se kruh pomyslně uzavírá.

A jaké plány mají studenti do budoucna? „Jsme teprve v začátcích a hledáme různé cesty kudy jít, tak, aby dávaly smysl nám i okolí. Soustředíme se na řemeslné zpracování a individuální zakázky, které nás rozvíjejí. V tuto chvíli se nám rýsují nové spolupráce, přičemž nás oslovují jak podniky a firmy, tak soukromé osoby i designéři,“ naznačuje Macek další směřování. Zájem registruje nejen z Brna, ale i Prahy, Liberce nebo Vídně.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…