Plánování dovolené zvyšuje pocit štěstí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Dovolená. Někdo si užívá exotiku, jiný tráví čas obklopený zelení na chatě v horách. V obou případech jsou prázdniny šancí, jak si odpočinout od práce, prohlédnout si svět a strávit čas s rodinou a přáteli. Dovolená navíc ovlivňuje i to, jak šťastní se cítíme, tvrdí vědci.

Nizozemští vědci v odborném časopise Applied Research in Quality of Life zkoumali na vzorku 1530 lidí účinek dovolené na celkové štěstí a délku trvání tohoto pocitu. Výsledky odhalily, že největší nárůst štěstí pochází z jednoduchého aktu plánování dovolené. Ta dokáže ovlivnit náš pocit štěstí až na osm týdnů.

„S tím plně souhlasím. Nejvíce šťastná se cítím, když si vybírám z různých možností dovolených, listuji katalogy, prohlížím si destinace na internetu a plánuji s přítelem, co všechno můžeme na dovolené zažít,“ myslí si právnička Michaela Šimčíková, která letos plánuje vyrazit na dovolenou na Island.

Vědci také odhalili, že po dovolené tento efekt zvýšeného štěstí mizí. Překvapivě ani ti cestovatelé, kteří popisovali výlet jako odpočinkový, neměli po skončení výletu ve srovnání s kontrolní skupinou vyšší hodnoty štěstí na sebeposuzovací škále. „Tito lidé nebyli šťastnější než ti, kteří na dovolené nebyli. Dovolená činí lidi šťastnějšími, ale stojí za tím těšení se na odpočinek a nová dobrodružství, stejně jako očekávaní prázdninových výletů,“ udává autor studie Jeron Nawijn z Breda University of Applied Sciences v Nizozemí.

Vědci si toto zjištění vysvětlují faktem, že po dovolené se lidé často musí navrátit do shonu pracovních dní. Časté může být i to, že na dovolené zažijí ze špatné stravy žaludeční potíže či se pohádají s lidmi, kteří cestovali s nimi.

Studie nezjistila žádný rozdíl mezi délkou dovolené a celkovým štěstím. Jelikož nejvíce štěstí přichází z plánování a těšení se na dovolenou, výzkumníci navrhují, aby lidé během roku zažili více malých výletů než jedny velké prázdniny. „Pokud máte dva týdny dovolené, můžete je rozdělit do dvou jednotýdenních dovolených. Současně můžete zvýšit své štěstí tím, že budete o dovolené mluvit a případně o ní diskutovat i v online světě,“ uzavírá Mr. Nawijn.

Zdroj: well.blogs.nytimes.com

Související články

Z domova

Klienti zkrachované cestovky o peníze nepřijdou

Společnost

Letošní sezona přála českým hotelům

Inspirace

Desítky handicapovaných dětí se díky crowdfundingu podívají k moři

Inspirace

Lednicko-valtický areál se zařadil mezi nejkrásnější skrytá místa Evropy

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Více kroků = delší život? Vědci přinesli nová zjištění o chůzi

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová