Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Písek se stal prvním „chytrým městem“ v Česku

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

V posledních letech mnoho evropských měst zařazuje do svého programu koncept Smart City čili inteligentní město, který přichází s nejmodernějšími technologiemi a usnadňuje život obyvatel. Mezi evropské špičky se před nedávnem zařadilo i jihočeské město Písek.

Život s mobilními aplikacemi, které řidiče přesně nasměrují na volná parkovací místa, dětská hřiště, která monitorují kamery čtyřiadvacet hodin denně, nebo možnost přeměnit odpadky obyvatel na čistou energii. To vše jsou základy, na kterých staví svoji politiku Smart City, čili inteligentní město. Zatímco v Evropě a dalších velkých městech na světě již koncept funguje dlouhou dobu, do České republiky přichází poprvé.

Vedení města chce z Písku vytvořit laboratoř budoucnosti. Dokázali to například v nedávné době, kdy díky zavedení nových technologií ušetřili na vytápění škol asi dva a půl milionu korun. Momentálně je cílem Písku úspora energií a zlepšení životního prostředí ve městě, především v rámci projektů udržitelné dopravy a energetiky budov. Na splnění plánu bude město spolupracovat s univerzitami i firmami.

„Momentálně pracujeme na vytvoření nové světelné infrastruktury, která by s sebou měla nést nejenom úspory elektrické energie, to znamená výměnu stávajících žárovek za ledkové, ale zejména implementace chytrých technologií, které by monitorovaly dopravu a pohyb osob v určitých lokalitách. Chceme stavět bazén, který by byl součástí konceptu smart,“ řekl pro Českou televizi místostarosta Josef Knot. Díky on-line systému by si lidé moli zjistit, zda je v bazénu volno či jak rychle se k němu dostanou hromadnou dopravou.

Projekt inteligentních měst se ujal především v Německu, Španělsku, Itálii a Spojeném království Velké Británie. Velký rozvoj ale projekt zaznamenal i v severských státech či na Slovensku. V České republice používá Písek koncept Smart City jako první, ale plánuje se zavedení i do dalších velkých měst včetně Brna.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou firmy Bezobalu Veronikou Nováčkovou.