Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pilulka 3 v 1 snižuje riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění

Ilustrační foto: Pixabay

Takzvaný polypill, látka vyvinutá španělskými vědci snižuje riziko mrtvice a kardiovaskulární smrti o 33%. Lék s názvem Trinomia kombinuje několik léků na srdce do jedné pilulky – odtud jeho název, píše server Interesting Engineering.

Během sledování pacientů, kteří se zotavovali ze srdečního infarktu, vědci zjistili, že léčba polypillem vedla k výrazně nižšímu riziku velkých nepříznivých kardiovaskulárních příhod než obvyklá péče, které se těmto pacientům standardně dostává.

Co pilulka obsahuje?

Po zotavení pacienta z infarktu mu lékaři obvykle předepisují několik léků, aby se zabránilo dalším srdečním problémům v budoucnu. Tyto kardiovaskulární léky obvykle zahrnují tři typy; léky na ředění krve, jako je aspirin, statin snižující cholesterol a inhibitor ACE ke snížení krevního tlaku. Vědci spojili všechny tři léky do jedné pilulky a testovali 50 variací, aby nakonec přišli se správným receptem, který by byl pro další léčbu nejvýhodnější.
Pro testování polypillu přijal tým vědců ze Španělského národního centra pro kardiovaskulární výzkum (CNIC) 2 499 účastníků ze sedmi různých zemí. Účastníci byli přijati po infarktu a náhodně rozděleni do skupin. Jedna užívala polypill a druhá užívala všechny tři léky samostatně.

Výsledky testování

Během tříletého výzkumu vědci zjistili, že pacienti, kteří užívají polypill, měli o 33% nižší kardiovaskulární úmrtnost než ti, kteří užívají zmíněné tři léky samostatně. Ve skupině, která užívala prášky odděleně, došlo k 71 úmrtím ve srovnání se 48 úmrtími ve skupině užívající polypill.

Tým také sledoval čtyři hlavní kardiovaskulární události, a to úmrtí na problémy související s srdcem, další nefatální infarkt, nefatální mrtvice a blokovaná tepna vyžadující revaskularizaci (obnovení cévního zásobování). Výsledky odhalily, že pacienti užívající polypill měli o 24 procent nižší riziko všech čtyř událostí než druhá skupina.

Ilustrační foto: Pixabay

Proč je jedna pilulka lepší než tři?

Co způsobilo tento rozdíl? Ve zkratce: lidský faktor. Problém s více pilulkami dle všeho spočívá v tom, že se pacienti často nedrží předepsaného režimu užívání. Studie ukázaly, že dlouhodobě užívá všechny své léky podle pokynů méně než 50 procent pacientů.

„Ačkoli většina pacientů zpočátku dodržuje léčbu po akutní události, jako je infarkt, po prvních měsících poleví,“ uvedl Dr. Fuster, vedoucí výzkumný pracovník.

A to je přesně moment, kdy přicházejí na řadu polypills. Tento lék je založen teorii, že pacienti lépe dodržují léčbu, když musí užívat pouze jednu pilulku. Jednoduše proto, že je snazší vzít jednu pilulku než několik odděleně. Jedna pilulka samozřejmě také snižuje pravděpodobnost, že si ji člověk zapomene vzít, což se u většího množství léků stává poměrně často.

Zjednodušením léčby a zlepšením dodržování má tento přístup potenciál snížit riziko opakujících se kardiovaskulárních onemocnění a smrti v globálním měřítku,“ dodává Dr. Fuster.

Výroba a distribuce polypillu navíc může být levnější než řada různých pilulek. Tento faktor by mohl pomoci zpřístupnit léčbu kardiovaskulární prevence, a to zejména jednotlivcům v zemích s nízkými a středními příjmy.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Revoluce ve zdravotnictví. Vědci umí vypěstovat krev v laboratoři

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Nejlepší odstřelovače najdete v Česku. Vyhráli mezinárodní soutěž

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…