Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pijme čistou vodu. Bakterie a kvasinky vyhubí nezdravé organismy z tekutin a půdy

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Přítomnost pesticidů ve vodě a půdě už by nemusela být strašákem pro lidi, kteří konzumují zeleninu a různé jiné plodiny, na něž se používají chemické postřiky. Čeští vědci zjistili, jak je odstranit. Našli totiž bakterie a kvasinky, které rozkládají pesticidy a další škodlivé látky rozptýlené v přírodě. Praktické využití budou mít například v reaktoru, který čistí vodu a odstraňuje z ní řadu těchto nebezpečných látek. Informovala o tom Technologická agentura ČR.

Experti z Výzkumného ústavu rostlinné výroby nadnárodní společnosti ALS Czech Republic a firmy EPS biotechnology použili tradiční analytické a biotechnologické metody, aby zlepšili detekci agresivních nebezpečných pesticidů. Ty sice byly v některých zemích včetně Česka zakázány, přesto rozbory zásob podzemních vod a povrchových zdrojů potvrzují dlouhodobě přetrvávající množství těchto látek nebezpečných pro lidský organismus. Všechno svědčí o tom, že se z kontaminovaných lokalit uvolňují pesticidy do okolí.

Projekt je založený na moderních výzkumných metodách s využitím vysokokapacitního OMICs přístupu. Studuje různé varianty skupin molekul, biologické procesy, fyziologické funkce a struktury jako systémy, především po stránce genetiky. „Cíleně jsme získali mikroorganismy, dva druhy bakterií a dva druhy kvasinek, využitelné pro dekontaminaci od cizích biologických látek, především perzistentních pesticidů. Součástí výsledků využitelných v praxi jsou vylepšené analytické postupy a také ověřená technologie na odstraňování pesticidů a metabolitů z vod a navržené metody detekce chloracetanilidových pesticidů včetně metabolitů v půdním prostředí,“ uvedl Tomáš Erban, hlavní řešitel projektu a vedoucí výzkumný pracovník z Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Vyvinuté postupy lze v budoucnu uplatnit při cíleném hledání mikroorganismů dekontaminujících i jiné pesticidy a perzistentní látky v prostředí.

Zdroj: Technologická agentura ČR, ČT24

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Nový druh ještěra vědci pojmenovali Iron Maiden

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…