Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pěstitelé třešní se dočkali nového opylovače. Ušetří jim čas i peníze

Ilustrační foto: Pixabay

Pěstování třešní má u nás dlouholetou tradici. Čeští výzkumníci nyní nalezli univerzální opylovač, který má pěstitelům výrazně pomoci – ušetří jejich čas, peníze a zvýší produkci. Máte za to, že se bavíme o včelách? Pak je třeba uvést věci na pravou míru. Jedná se totiž o nový genotyp.

Cílem výzkumníků bylo nabídnout pěstitelům takový genotyp, který může sloužit jako univerzální opylovač v třešňových výsadbách. To se také podařilo a nový druh třešně, který je schopen opylovat sám sebe, ale také stromy v okolí, byl schválen jako funkční vzorek. Nyní je ve fázi testování na různých místech a v různých klimatických podmínkách. „Identifikovaný genotyp má vysokou hodnotu pro pěstitele třešní z důvodu možnosti univerzálního použití a tím i úspory nákladů na opylování u všech pěstovaných odrůd,“ uvedl Lubor Zelený, vedoucí Oddělení genetiky a šlechtění Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského (VŠÚO) v Holovousích.

Specialisté z VŠUÓ pracovali na tomto unikátním projektu pod záštitou Biotechnologického centra pro genotypování rostlin. Výzkum finančně podpořila Technologická agentura České republiky (TA ČR) v rámci programu Národní centra kompetence.

Související články

Zaručeně zlepší den

98 milionů let stará fosilie dinosaura byla objevena v Egyptě

Dinosauři měli taky pupík. Dokazují to nalezené fosílie

Údajně vyhynulý druh želvy byl nalezen na Galapágách

Chcete mít po práci čas i na sebe a svoji rodinu? Zkuste život v těchto světových městech

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…