Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pátky bez masa: Katolická tradice by mohla snížit globální emise uhlíku, zjistila studie

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Papežovo slovo by mohlo snížit globální emise uhlíku, pokud by vyzval katolíky, aby znovu zavedli tradici zahrnující pátky bez konzumace masa, píše server Euro News.

Již více než tisíc let se mnoho křesťanů se v pátek zdržuje masa. V posledních desetiletích však různé církevní autority od této tradice upustily. Nicméně pokud by se přivedla zpět, mohla by mít pozitivní ekologické dopady, jak tvrdí studie realizovaná univerzitou v Cambridge.

„Produkce masa je jednou z hlavních hnacích sil emisí skleníkových plynů,“ uvedl Shaun Larcom, výzkumný pracovník v oblasti zemské ekonomiky na Cambridgské univerzitě.

Ilustrační foto: Pixabay

Jak moc by katolické pátky bez masa pomohly tlumit klimatickou krizi?

Praxe pátku bez masa se u křesťanů objevuje nejméně 1 100 let. V 9. století papež Mikuláš I. prohlásil, že by se věřící měli v pátek na památku Kristovy smrti a ukřižování zdržet konzumace masa, krve nebo morku. Aby vědci řádně ověřili přínos této tradice pro životní prostředí, posoudili dopad případové studie ve Spojeném království.

V roce 2011 vyzvali katoličtí biskupové Anglie a Walesu katolickou společnost, aby se vrátila k bezmasým pátkům. Avšak jen čtvrtina z 5 milionů katolíků v Anglii a Walesu změnila své stravovací návyky na základě této výzvy. I přes na první pohled malé zapojení se však dle výsledků ušetřilo přes 55 000 tun uhlíku ročně. Pro představu je to přirovnatelné produkci přibližně 82 000 zpátečních letů z Londýna do New Yorku.

Na celém světě se ke katolické víře hlásí 1,3 miliardy lidí. Papežský dekret, který by znovu zavedl povinnost dodržovat bezmasé pátky globálně, by teoreticky mohl ušetřit miliony tun skleníkových plynů.

Nicméně spousta katolíků, kteří uctívají dávnou tradici, nahrazují v pátky maso rybou. Otázkou tedy zůstává, jaké by globální znovuzavedení této tradice mělo vliv na rybolov.

Co dělá katolická církev se změnou klimatu?

Papež František vyzval k „radikální“ reakci na změnu klimatu. Ve svém dopise z roku 2015 nazvaném Laudato Si papež popsal boj proti změně klimatu jako „morální imperativ“. Na to konto v červenci vyzval mladé lidi, aby jedli méně masa a pomohli tak planetě. Vyjádřil tak jasnou podporu aktivitám, které bojují za lepší podmínky a zpomalují klimatické změny.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Zajímavé odhalení: Přírodní enzym, který zmírňuje zánětlivá onemocnění

Speciální cvičící rutina může snížit riziko smrti na polovinu

Angličtí vědci vyvinuli letecké palivo z lidských exkrementů

Vědci přišli na nový způsob tlumení bolesti. Je jím poslech dojemné hudby

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…