Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pařížská výstava vytáhla na světlo tvorbu přehlíženého bratra Clauda Moneta

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Claude Monet je široce považován za zakladatele impresionismu. Ale znáte jeho bratra Leona? Ten se nyní také dostává do centra pozornosti, jak píše EuroNews.

Výstava v Musée du Luxembourg v Paříži se totiž rozhodla zaměřit právě na jeho osobu a přibližuje roli Leona Moneta a jeho vliv na kariéru slavného bratra. „Tato výstava je velmi důležitá, protože vrací Leona Moneta zpět do příběhu Clauda Moneta,“ uvedla Frances Fowle, senior kurátorka National Galleries ve Skotsku a odbornice na impresionismus.

Kdo byl Leon Monet?

Monetův bratr hrál významnou roli v životě svého bratra. Leon totiž velice brzy rozpoznal Claudův talent a kupoval jeho obrazy v době, kdy je nikdo jiný nechtěl, což mělo na Claudovu budoucnost velký vliv.

Leon kupoval i obrazy dalších impresionistických malířů. Za zmínku stojí Alfred Sisley, Camille Pissaro, Pierre-Auguste Renoir, kteří byli nejen blízcí známí právě Clauda Moneta, dokonce spolu i tvořili. Leon si některá umělecká díla ponechal a jiná vrátil svému bratrovi, ale byl to mnohem víc než jen sběratel.

Byl součástí mnohem širší sítě osob, která byla pro Monetův úspěch svým způsobem nezbytná. Člověk má tendenci si myslet, že Monetův úspěch spočíval v něm samotném, ale neméně důležitá byla i jeho síť sběratelů a příznivců.

Foto: Musée du Luxembourg

Vztah obou bratrů se bohužel rozpadl krátce poté, co Claudův syn Jean onemocněl nevyléčitelnou infekcí dýchacích cest při práci s chemikáliemi v továrně Leona Moneta. Když Leonova dcera Adrienne ochořela stejnou nemocí, obvinil bratrova syna, že nemoc přenesl na Adrienne, čímž naprosto popřel toxicitu svých užívaných chemikálií. Oba bratři už spolu nikdy nepromluvili.

Po Leonově smrti ve věku 82 let v roce 1917 napsal Claude své vdově: „Lituji, že jsem nemohl naposledy vidět svého bratra a říct mu, aby zapomněl na všechno, co nás rozdělilo.“

Co je na výstavě k vidění?

Výstava shromažďuje kolem stovky děl, mezi nimi dosud neviděné obrazy a kresby Moneta, Sisleyho, Pissarra a Renoira, ale také knihy barev, vzorníky látek, japonské tisky, archivní dokumenty a řadu rodinných fotografií.

Úplně poprvé je také zveřejněn portrét Leona, který Claude Monet namaloval v roce 1874 a je živou ilustrací hluboce láskyplného pouta bratrů.

Portrét byl prý původně malován venku se záměrem dokončit jej v Monetově ateliéru. Ale při návštěvě Renoira a Sisleyho dostal Monet radu, aby obraz nechal tak, jak je. Leon však nesouhlasil a obraz schovával až do své smrti. Claude Monet dal tento portrét svému bratrovi, ale Leon jej nepřijal, jelikož se mu nelíbil. Proč? Odpověď není známá.

Návštěvníci výstavy si budou moci prohlédnout také knihu kreseb tehdy 15letého Clauda, který při jejím nákupu v roce 1893 zanechal svému bratrovi vzkaz: „Vzpomínka na dětství, mému drahému bratru“.

Výstava Leon Monet, bratr umělce a sběratel je přístupna návštěvníkům od 15. března do 16. července v Musée du Luxembourg v Paříži.

Související články

Zaručeně zlepší den

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

ČR je osmnáctou nejšťastnější zemí světa, předstihla Slovensko

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…