Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pandemie mění pohybové návyky obyvatel měst. Častěji chodí pěšky nebo jezdí na kole

Ilustrační foto: Pixabay

Častější práce z domova i snaha vyhnout se většímu shluku lidí ovlivnila způsob cestování obyvatel velkých měst. Například ve Vídni se loni stala nejdominantnějším způsobem dopravy chůze. Výrazně roste také obliba sdílených kol.

O tom, že i pandemická omezení mohou mít v některých ohledech pozitivní vliv, svědčí nedávné závěry Vídeňského dopravního podniku. Vyplývá z nich, že se v loňském roce každý druhý přesun v rámci rakouské metropole uskutečnil pěšky nebo na kole. Jednoznačně nejčastější volbou se stala chůze – vlastním nohám dalo při cestách přednost 37 procent obyvatel města. Zhruba desetina jich pak do ulic vyrazila na kole.

Přirozenějším alternativám cestování po městě bezesporu nahrála protiepidemická opatření, která varují před shlukováním velkého počtu lidí. Podíl automobilové dopravy ve Vídni se tak nezměnil, využívání hromadné dopravy však meziročně kleslo o 11 procent.

Zvýšený zájem o individuální způsob dopravy po městě registrují i česká města. Například ostravská sdílená kola využilo už téměř 60 tisíc cyklistů. Také budoucí investice městských samospráv budou aktuální trendy reflektovat. Vídeňská radnice například plánuje podporovat zvýšení atraktivity chůze a jízdy na kole i v dalších letech. Považuje je totiž nejen za konkurenceschopnou variantu dopravy, ale také způsob, jak zlepšit fyzický i psychický stav obyvatel.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…