Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pandemie mění pohybové návyky obyvatel měst. Častěji chodí pěšky nebo jezdí na kole

Ilustrační foto: Pixabay

Častější práce z domova i snaha vyhnout se většímu shluku lidí ovlivnila způsob cestování obyvatel velkých měst. Například ve Vídni se loni stala nejdominantnějším způsobem dopravy chůze. Výrazně roste také obliba sdílených kol.

O tom, že i pandemická omezení mohou mít v některých ohledech pozitivní vliv, svědčí nedávné závěry Vídeňského dopravního podniku. Vyplývá z nich, že se v loňském roce každý druhý přesun v rámci rakouské metropole uskutečnil pěšky nebo na kole. Jednoznačně nejčastější volbou se stala chůze – vlastním nohám dalo při cestách přednost 37 procent obyvatel města. Zhruba desetina jich pak do ulic vyrazila na kole.

Přirozenějším alternativám cestování po městě bezesporu nahrála protiepidemická opatření, která varují před shlukováním velkého počtu lidí. Podíl automobilové dopravy ve Vídni se tak nezměnil, využívání hromadné dopravy však meziročně kleslo o 11 procent.

Zvýšený zájem o individuální způsob dopravy po městě registrují i česká města. Například ostravská sdílená kola využilo už téměř 60 tisíc cyklistů. Také budoucí investice městských samospráv budou aktuální trendy reflektovat. Vídeňská radnice například plánuje podporovat zvýšení atraktivity chůze a jízdy na kole i v dalších letech. Považuje je totiž nejen za konkurenceschopnou variantu dopravy, ale také způsob, jak zlepšit fyzický i psychický stav obyvatel.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…