Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pandemie mění pohybové návyky obyvatel měst. Častěji chodí pěšky nebo jezdí na kole

Ilustrační foto: Pixabay

Častější práce z domova i snaha vyhnout se většímu shluku lidí ovlivnila způsob cestování obyvatel velkých měst. Například ve Vídni se loni stala nejdominantnějším způsobem dopravy chůze. Výrazně roste také obliba sdílených kol.

O tom, že i pandemická omezení mohou mít v některých ohledech pozitivní vliv, svědčí nedávné závěry Vídeňského dopravního podniku. Vyplývá z nich, že se v loňském roce každý druhý přesun v rámci rakouské metropole uskutečnil pěšky nebo na kole. Jednoznačně nejčastější volbou se stala chůze – vlastním nohám dalo při cestách přednost 37 procent obyvatel města. Zhruba desetina jich pak do ulic vyrazila na kole.

Přirozenějším alternativám cestování po městě bezesporu nahrála protiepidemická opatření, která varují před shlukováním velkého počtu lidí. Podíl automobilové dopravy ve Vídni se tak nezměnil, využívání hromadné dopravy však meziročně kleslo o 11 procent.

Zvýšený zájem o individuální způsob dopravy po městě registrují i česká města. Například ostravská sdílená kola využilo už téměř 60 tisíc cyklistů. Také budoucí investice městských samospráv budou aktuální trendy reflektovat. Vídeňská radnice například plánuje podporovat zvýšení atraktivity chůze a jízdy na kole i v dalších letech. Považuje je totiž nejen za konkurenceschopnou variantu dopravy, ale také způsob, jak zlepšit fyzický i psychický stav obyvatel.

Související články

Zaručeně zlepší den

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…