Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vídeňský párek se možná zapíše do seznamu UNESCO

Ilustrační foto: Pexels

Vídeňské stánky s párky jsou vyhlášené. Podle jejich majitelů se jedná o kulturní dědictví, a proto by měly být zapsané na seznam UNESCO. Informoval o tom server Radio Wave.

Majitelé 15 stánků ve Vídni vytvořili lobbistickou skupinu a už v červnu požádali agenturu OSN o zápis vídeňských stánků s klobásami na seznam nehmotného kulturního dědictví. „Chceme vytvořit tzv. ‚pečeť kvality‘ pro naše stánky,“ uvedl 36 letý stánkař Patrick Tondl. Jeho rodina vlastní nejstarší vídeňský stánek s klobásami – jeho pradědeček ho založil už někdy kolem roku 1920.

Originální vídeňské párky se vyrábí z vepřového masa a jsou ve skopovém střívku. Údajně je vymyslel rakouský řezník Johan Georg Lahner, který se je naučil dělat ve Frankfurtu nad Mohanem. V roce 1805 se pak vrátil do Vídně a založil vlastní výrobu.

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Pohovka na dlouhá léta – jak si vybrat model, který obstojí ve zkoušce času?

Podle nového výzkumu mohou multivitamíny pomoci zachránit korálové útesy

Česko zná svou Alej roku. Vítězkou je platanová alej u pivovaru v Protivíně 

Kofein podporuje zdraví srdce, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…