Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pacienti brněnské nemocnice mohou využít služeb osobních sester

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: FN Brno

Česko může být pyšné na své zdravotnictví, které se řadí mezi nejšpičkovější na světě. Přesto naši zdravotníci nepolevují, naopak se snaží péči ještě vylepšit. Třeba taková chirurgická klinika Fakultní nemocnice v Brně pokračuje v modernizaci léčby pacientů s chorobami tlustého střeva a konečníku. Pacient získá ERAS (Enhaced Recovery After Surgery) koordinátorku, která jej pak provází po celou dobu hospitalizace.

„Jde především o osobní přístup, vysvětlení celého průběhu v předoperačním, perioperačním i pooperačním období. Pacient vlastně ví, co ho čeká, co má dělat a díky tomu je v lepší psychické pohodě,“ přiblížila práci vrchní sestra nemocnice Zdeňka Surá. Společným cílem je nastavení pacienta k tomu, aby aktivně spolupracoval. Hospitalizovaný se na koordinátorku může obrátit, kdykoliv má potřebu. Tento přístup snižuje obavy pacienta a jeho strachy, tudíž vede k dobrému průběhu jeho léčby.

Zařazení ERAS koordinátorek do provozu nemocnice je součástí tamního Kolorektálního projektu. Chirurgická klinika FN Brno a Lékařská fakulta Masarykovy Univerzity jej ve spolupráci s firmou B. Braun aplikuje od roku 2017 jako první české pracoviště a jedno z prvních v Evropě. Cílem projektu je urychlit a zkvalitnit poskytovanou léčbu. Součástí iniciativy je mimo jiné uplatnění co nejméně invazivních chirurgických metod a zjednodušení procesu léčby.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.