Česko může být pyšné na své zdravotnictví, které se řadí mezi nejšpičkovější na světě. Přesto naši zdravotníci nepolevují, naopak se snaží péči ještě vylepšit. Třeba taková chirurgická klinika Fakultní nemocnice v Brně pokračuje v modernizaci léčby pacientů s chorobami tlustého střeva a konečníku. Pacient získá ERAS (Enhaced Recovery After Surgery) koordinátorku, která jej pak provází po celou dobu hospitalizace.
„Jde především o osobní přístup, vysvětlení celého průběhu v předoperačním, perioperačním i pooperačním období. Pacient vlastně ví, co ho čeká, co má dělat a díky tomu je v lepší psychické pohodě,“ přiblížila práci vrchní sestra nemocnice Zdeňka Surá. Společným cílem je nastavení pacienta k tomu, aby aktivně spolupracoval. Hospitalizovaný se na koordinátorku může obrátit, kdykoliv má potřebu. Tento přístup snižuje obavy pacienta a jeho strachy, tudíž vede k dobrému průběhu jeho léčby.
Zařazení ERAS koordinátorek do provozu nemocnice je součástí tamního Kolorektálního projektu. Chirurgická klinika FN Brno a Lékařská fakulta Masarykovy Univerzity jej ve spolupráci s firmou B. Braun aplikuje od roku 2017 jako první české pracoviště a jedno z prvních v Evropě. Cílem projektu je urychlit a zkvalitnit poskytovanou léčbu. Součástí iniciativy je mimo jiné uplatnění co nejméně invazivních chirurgických metod a zjednodušení procesu léčby.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku
Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…