Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ověřovači faktů bojují proti mýtům a zkresleným informacím

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: pexels.com

Celosvětovým problémem se v poslední době stává upravování faktů a názorová manipulace. Objevuje se také spousta protichůdných informací. A proto vznikly iniciativy ověřovačů faktů, kteří oddělují fakta od fikce.

V Norsku se spojili novináři ze dvou nejčtenějších rivalitních novin Dagbladet a VG, aby společně ověřovali fakta a ochránili své čtenáře před nárůstem vymyšlených příběhů na online sítích. ,,Byli jsme rivaly po více než 70 let, ale společný cíl nás stmelil v jeden tým. Všichni cítíme, že je to iniciativa, na kterou můžeme být hrdí,“ okomentoval situaci novinář Krostoffer Egeberg.

Výsledkem se stal projekt Faktisk, který má za cíl ověřovat fakta. Sdružují se pod něj novináři, akademici a výzkumníci z celého světa, aby zabránili šíření mýtů a omylů mezi veřejností. Faktisk uvádí na pravou míru falešné příběhy či zprávy ovlivněné a zkreslené politickými výmysly. Některé z těchto příběhů byly vytvořeny příznivci Donalda Trumpa, patří sem třeba ty, které očerňovaly Hilary Clinton a spojovaly ji s vraždami FBI agentů.

Norští novináři doufají, že projekt týkající se ověřování faktů napodobí i média z jiných zemí. V Británii už existuje organizace Full Fact, která se zabývá ověřováním informací uváděných politiky napříč všemi spektry, novináři a nátlakovými skupinami. ,,Ve světě, kde informace proudí odevšad, je velmi důležité dát lidem nástroj, který jim umožní získávat podložené informace,“ uzavřela téma ředitelka Full Fact Phoebe Arnold.

Zdroj: positive.news

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…