Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ověřovači faktů bojují proti mýtům a zkresleným informacím

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: pexels.com

Celosvětovým problémem se v poslední době stává upravování faktů a názorová manipulace. Objevuje se také spousta protichůdných informací. A proto vznikly iniciativy ověřovačů faktů, kteří oddělují fakta od fikce.

V Norsku se spojili novináři ze dvou nejčtenějších rivalitních novin Dagbladet a VG, aby společně ověřovali fakta a ochránili své čtenáře před nárůstem vymyšlených příběhů na online sítích. ,,Byli jsme rivaly po více než 70 let, ale společný cíl nás stmelil v jeden tým. Všichni cítíme, že je to iniciativa, na kterou můžeme být hrdí,“ okomentoval situaci novinář Krostoffer Egeberg.

Výsledkem se stal projekt Faktisk, který má za cíl ověřovat fakta. Sdružují se pod něj novináři, akademici a výzkumníci z celého světa, aby zabránili šíření mýtů a omylů mezi veřejností. Faktisk uvádí na pravou míru falešné příběhy či zprávy ovlivněné a zkreslené politickými výmysly. Některé z těchto příběhů byly vytvořeny příznivci Donalda Trumpa, patří sem třeba ty, které očerňovaly Hilary Clinton a spojovaly ji s vraždami FBI agentů.

Norští novináři doufají, že projekt týkající se ověřování faktů napodobí i média z jiných zemí. V Británii už existuje organizace Full Fact, která se zabývá ověřováním informací uváděných politiky napříč všemi spektry, novináři a nátlakovými skupinami. ,,Ve světě, kde informace proudí odevšad, je velmi důležité dát lidem nástroj, který jim umožní získávat podložené informace,“ uzavřela téma ředitelka Full Fact Phoebe Arnold.

Zdroj: positive.news

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejnovější telefon Nokia si můžete opravit sami

Existuje souvislost mezi migrénami a hladinou cukru v krvi, tvrdí genetici

Policie v Peru našla více než 600 let starou vykopávku. Vezl ji kurýr

Němci se loučí s obezitou. Omezují reklamy na nezdravé jídlo

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…