Celosvětovým problémem se v poslední době stává upravování faktů a názorová manipulace. Objevuje se také spousta protichůdných informací. A proto vznikly iniciativy ověřovačů faktů, kteří oddělují fakta od fikce.
V Norsku se spojili novináři ze dvou nejčtenějších rivalitních novin Dagbladet a VG, aby společně ověřovali fakta a ochránili své čtenáře před nárůstem vymyšlených příběhů na online sítích. ,,Byli jsme rivaly po více než 70 let, ale společný cíl nás stmelil v jeden tým. Všichni cítíme, že je to iniciativa, na kterou můžeme být hrdí,“ okomentoval situaci novinář Krostoffer Egeberg.
Výsledkem se stal projekt Faktisk, který má za cíl ověřovat fakta. Sdružují se pod něj novináři, akademici a výzkumníci z celého světa, aby zabránili šíření mýtů a omylů mezi veřejností. Faktisk uvádí na pravou míru falešné příběhy či zprávy ovlivněné a zkreslené politickými výmysly. Některé z těchto příběhů byly vytvořeny příznivci Donalda Trumpa, patří sem třeba ty, které očerňovaly Hilary Clinton a spojovaly ji s vraždami FBI agentů.
Norští novináři doufají, že projekt týkající se ověřování faktů napodobí i média z jiných zemí. V Británii už existuje organizace Full Fact, která se zabývá ověřováním informací uváděných politiky napříč všemi spektry, novináři a nátlakovými skupinami. ,,Ve světě, kde informace proudí odevšad, je velmi důležité dát lidem nástroj, který jim umožní získávat podložené informace,“ uzavřela téma ředitelka Full Fact Phoebe Arnold.
Zdroj: positive.news
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci
Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…