Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ověřovači faktů bojují proti mýtům a zkresleným informacím

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: pexels.com

Celosvětovým problémem se v poslední době stává upravování faktů a názorová manipulace. Objevuje se také spousta protichůdných informací. A proto vznikly iniciativy ověřovačů faktů, kteří oddělují fakta od fikce.

V Norsku se spojili novináři ze dvou nejčtenějších rivalitních novin Dagbladet a VG, aby společně ověřovali fakta a ochránili své čtenáře před nárůstem vymyšlených příběhů na online sítích. ,,Byli jsme rivaly po více než 70 let, ale společný cíl nás stmelil v jeden tým. Všichni cítíme, že je to iniciativa, na kterou můžeme být hrdí,“ okomentoval situaci novinář Krostoffer Egeberg.

Výsledkem se stal projekt Faktisk, který má za cíl ověřovat fakta. Sdružují se pod něj novináři, akademici a výzkumníci z celého světa, aby zabránili šíření mýtů a omylů mezi veřejností. Faktisk uvádí na pravou míru falešné příběhy či zprávy ovlivněné a zkreslené politickými výmysly. Některé z těchto příběhů byly vytvořeny příznivci Donalda Trumpa, patří sem třeba ty, které očerňovaly Hilary Clinton a spojovaly ji s vraždami FBI agentů.

Norští novináři doufají, že projekt týkající se ověřování faktů napodobí i média z jiných zemí. V Británii už existuje organizace Full Fact, která se zabývá ověřováním informací uváděných politiky napříč všemi spektry, novináři a nátlakovými skupinami. ,,Ve světě, kde informace proudí odevšad, je velmi důležité dát lidem nástroj, který jim umožní získávat podložené informace,“ uzavřela téma ředitelka Full Fact Phoebe Arnold.

Zdroj: positive.news

Související články

Inspirace

Google má novou funkci, ověřuje pravdivost informací

Inspirace

V Kodani pomůžou se zácpami na cyklostezkách informační tabule

Inspirace

Desetiletý chlapec byl odměněn za nález bezpečnostní chyby na Instagramu

Byznys

Pracovat by se mělo až po desáté ranní, píše italský deník

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.