Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ostrava roztáčí kola cirkulární ekonomiky. Nové centrum se zaměří na využití komunálního odpadu

Ilustrační foto: Pixabay

Ve špičkovém výzkumném a vývojovém centru udržitelných technologií v ostravských Vítkovicích budou vznikat ekologické obaly na potraviny a kosmetiku. Výzkumníci se zaměří také na biotechnologie, které k výrobě polymerů využívají komunální odpad. Jde o prvek cirkulární ekonomiky, která se snaží o udržitelnou výrobu s minimem odpadů. Centrum bude postaveno za rok a půl a poslouží jako základna pro výzkum v rámci dalších tří projektů Evropské unie.

Nové centrum se má specializovat na různé typy odpadů z potravinářských výrob a hledání nových biologických zdrojů, které lze zpracovat na přírodní polymery nebo bioplasty. Spolupráci s Ostravou rozvine ve snaze o přeměnu městských a vodohospodářských biologických odpadů v další produkty. „Další oblastí nových technologií, které přivedeme do Dolních Vítkovic, je testování využití odpadů, které se dnes nezpracovávají – například mláta, kávové sedliny, ale třeba i odpadů po výrobě olivového oleje,“ dodává Lenka Mynářová, spolumajitelka společnosti NAFIGATE Corporation.

Nové pracoviště má být dokončeno za rok a půl. Foto: se svolením areálu Dolní Vítkovice

Centrum s názvem Hydal Research and Development zřizuje společnost NAFIGATE Corporation ve spolupráci se strojírenskou firmou Vítkovice, a.s. Celková investice dosáhne výše 70 milionů korun. V oblasti Dolních Vítkovic se nachází i další, již etablované instituce. Jde například o expozici Světa techniky, na kterou má navázat plánovaný projekt vzdělávací čtvrti a vodíkové městské části.

Související články

Zaručeně zlepší den

Papoušek svými dovednostmi konkuruje šimpanzům. Na potravu si bral více nástrojů

Belgický přístav s vysokou uhlíkovou stopou si klade za cíl stát se nejudržitelnějším na světě

Nepracujte příliš, vyzývá indická firma své zaměstnance a hlídá, aby odpočívali

Největší a nejmodernější porodnice v ČR bude v Brně

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…