Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ostrava blíž přírodě. Ve svých lesích bude hospodařit šetrněji

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Město Ostrava přehodnocuje dosavadní způsob hospodaření ve svých lesích. Chce být modernější a šetrnější. Na vybraném lesním pozemku zároveň otestuje, který z přístupů pomůže do budoucna vypěstovat zdravý les.

Vegetace trpí nedostatkem vody, protože ubylo srážek, navíc deště bývají přívalové. Lesy jsou rovněž více náchylné na různá onemocnění stromů nebo na parazity,“ vyjmenovává problémy (nejen) ostravských lesů tamější náměstkyně Kateřina Šebestová. Vedle šetrnějšího hospodaření, kdy se sníží výměra úmyslné těžby, chce město také prakticky zkoušet možné přístupy na cestě ke stabilnímu porostu odolnému vůči vnějším vlivům.

Výzkumně-demonstrační plocha vznikne na lesním pozemku ve Staré Plesné. A jak že se tam bude hospodařit? Dřevo se bude těžit tak, aby nevznikaly větší holiny, odumřelé stromy se ponechají přirozenému rozpadu a preferovat se bude větší druhová diverzita. „Věříme, že projekt pomůže zcela konkrétně určit vhodný způsob hospodaření v městských lesích,“ doplňuje Šebestová. V sousedství plochy bude vyčleněn pozemek, kde se pro budoucí srovnání zachová dosavadní způsob hospodaření.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu