Město Ostrava přehodnocuje dosavadní způsob hospodaření ve svých lesích. Chce být modernější a šetrnější. Na vybraném lesním pozemku zároveň otestuje, který z přístupů pomůže do budoucna vypěstovat zdravý les.
„Vegetace trpí nedostatkem vody, protože ubylo srážek, navíc deště bývají přívalové. Lesy jsou rovněž více náchylné na různá onemocnění stromů nebo na parazity,“ vyjmenovává problémy (nejen) ostravských lesů tamější náměstkyně Kateřina Šebestová. Vedle šetrnějšího hospodaření, kdy se sníží výměra úmyslné těžby, chce město také prakticky zkoušet možné přístupy na cestě ke stabilnímu porostu odolnému vůči vnějším vlivům.
Výzkumně-demonstrační plocha vznikne na lesním pozemku ve Staré Plesné. A jak že se tam bude hospodařit? Dřevo se bude těžit tak, aby nevznikaly větší holiny, odumřelé stromy se ponechají přirozenému rozpadu a preferovat se bude větší druhová diverzita. „Věříme, že projekt pomůže zcela konkrétně určit vhodný způsob hospodaření v městských lesích,“ doplňuje Šebestová. V sousedství plochy bude vyčleněn pozemek, kde se pro budoucí srovnání zachová dosavadní způsob hospodaření.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň
Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…