Pákistánka Malala Júsufzai, bojovnice za práva dívek na vzdělání a držitelka Nobelovy ceny za mír, otevřela v červenci školu pro syrské dívky, které uprchly před válkou. Do světa navíc poslala přání, aby světoví vůdci více investovali do knih a méně do zbraní.
„Rozhodla jsem se být v Libanonu, protože se domnívám, že je potřeba, aby hlasy syrských uprchlíků bylo slyšet. Už byli ignorováni dost dlouho,“ řekla Malala ve svém projevu. „Dnes, na můj první den, kdy patřím mezi dospělé, žádám jménem všech dětí světové vůdce, aby investovali do knih, nikoli do střel,“ dodala.
Malala se zasloužila o výstavbu školy v okolí Bikáa u syrských hranic. O finanční záštitu se postarala nezisková organizace Malala Fund, jež podporuje vzdělávací projekty. Nově postavenou školu bude navštěvovat asi dvě stě dívek ve věku od čtrnácti do osmnácti let.
Osmnáctiletá dívka je známá díky svému blogu na serveru BBC, kde se zaměřuje na problémy pákistánských dívek a žen. V patnácti letech se ji pokusili zavraždit, kdy na ni a dvě její kamarádky zaútočili pákistánští povstalci napojení na hnutí Talibán. Malala utrpěla poranění hlavy a několik dní byla v kritickém stavu. Pokus o její vraždu vyvolal v celém světě vlnu sympatií a podpory. Minulý rok získala Malala Nobelovu cena za mír a Evropský parlament jí udělil Sacharovu cenu za svobodu myšlení.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte
Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…