Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Opuštěné hroby v Brně už nebudou zpustlé. Postarají se o ně dobrovolníci

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

Přestože o většinu hrobů na brněnském Ústředním hřbitově pečují pozůstalí zemřelých, stále tam zůstává řada hrobů, o které se nikdo nestará. Změnit by se to mělo díky projektu brněnské Správy hřbitovů a společnosti Post Bellum. S pomocí dobrovolníků se hrobům vrátí jejich důstojnost a zlepší se celkový vzhled hřbitova.

Očistit hrob od spadaného listí, vytrhat plevel či umýt náhrobní desku. Už letos na podzim se dobrovolníci postarají o zhruba dvacet opuštěných hrobů, další pak budou následovat příští rok na jaře a v létě. „Výsledkem bude důstojnější místo odpočinku pro naše někdejší občany. Udržované, čerstvě osázené hroby v sousedství ale ocení i současní návštěvníci hřbitova,“ myslí si brněnský náměstek Petr Hladík.

Vybraná místa jsou opuštěná řadu let. Hrob se totiž oficiálně stane opuštěným až ve chvíli, kdy uplyne desetiletá nájemní smlouva a nájemce ji neobnoví. Po dalších třech letech, kdy je hrob veden jako opuštěný, se pak k němu může přihlásit město, které ho případně smí nabídnout dalšímu nájemci. „Minimálně po ty tři roky ale hrobové místo pustne. Správa hřbitovů se o něj během těchto let starat nemůže, protože nelze veřejné prostředky vynakládat na cizí majetek,“ vysvětlila primátorka Markéta Vaňková.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.