Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Opuštěné hroby v Brně už nebudou zpustlé. Postarají se o ně dobrovolníci

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

Přestože o většinu hrobů na brněnském Ústředním hřbitově pečují pozůstalí zemřelých, stále tam zůstává řada hrobů, o které se nikdo nestará. Změnit by se to mělo díky projektu brněnské Správy hřbitovů a společnosti Post Bellum. S pomocí dobrovolníků se hrobům vrátí jejich důstojnost a zlepší se celkový vzhled hřbitova.

Očistit hrob od spadaného listí, vytrhat plevel či umýt náhrobní desku. Už letos na podzim se dobrovolníci postarají o zhruba dvacet opuštěných hrobů, další pak budou následovat příští rok na jaře a v létě. „Výsledkem bude důstojnější místo odpočinku pro naše někdejší občany. Udržované, čerstvě osázené hroby v sousedství ale ocení i současní návštěvníci hřbitova,“ myslí si brněnský náměstek Petr Hladík.

Vybraná místa jsou opuštěná řadu let. Hrob se totiž oficiálně stane opuštěným až ve chvíli, kdy uplyne desetiletá nájemní smlouva a nájemce ji neobnoví. Po dalších třech letech, kdy je hrob veden jako opuštěný, se pak k němu může přihlásit město, které ho případně smí nabídnout dalšímu nájemci. „Minimálně po ty tři roky ale hrobové místo pustne. Správa hřbitovů se o něj během těchto let starat nemůže, protože nelze veřejné prostředky vynakládat na cizí majetek,“ vysvětlila primátorka Markéta Vaňková.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemusíte běhat maratony. Zrychlit metabolismus sedavých lidí umí i jediná fyzická aktivita

Pražský hrad je hvězdou Instagramu. Porazil konkurenci z celého světa

O krásných duších ve škaredých tělech. Češi připravují animovaný film o hovínkách

Nahradí jednorázové plasty i polystyren. Český start-up vyvinul ekologický materiál z podhoubí

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…