Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Úspěch pražské zoo. Narodilo se tam mládě ohroženého druhu opic

Zdroj fotografie: Petr Hamerník

Kdopak nám to vykoukl na svět v pražské zoologické zahradě? Zatím se ještě pevně drží matky, za čas začne stejně jako ona používat svůj dlouhý ocas jako pátou končetinu a připojí se ve výběhu k nejobratnějším stromovým primátům. Samice chápana středoamerického Talula přivedla na svět už své šesté mládě a velmi zkušeně se o něj stará.

Chápani jsou neobvykle mrštní.
Zdroj fotografie: Petr Hamerník

Mezinárodní svaz ochrany přírody vede chápana středoamerického v červeném seznamu jako ohrožený druh. V Zoo Praha se rodinka těchto primátů vyskytuje v expozici Vodní svět. „Přišlo zde na svět již osm mláďat. Talula, které se narodilo i poslední mládě, se v roce 2007 stala matkou vůbec prvního chápana odchovaného v naší zoo. Otcem tohoto nového přírůstku je samec Benji,“ sdělil kurátor savců Pavel Brandl.

Samice chápanů jsou velice obětavými matkami. Mládě nosí dlouho v náručí nebo na zádech a dalšího potomka mívají až po dvou či třech letech. „Prozatím nemůžeme určit, jakého je mládě pohlaví, všichni primáti si svá mláďata po porodu velmi chrání a prohlídka bude možná až za nějaký čas,“ popsal péči o mládě Brandl.

Samice je skvělá opatrovnice. Zdroj fotografie: Petr Hamerník

Chápani jsou velmi čiperní a obratní. Jejich ocas je delší než samotné tělo a je důležitým pomocníkem při pohybu ve větvích, kterých se dokáže chytit stejně jako končetina. Na svém konci má dokonce lysou plochu pro lepší úchyt. Do Zoo Praha přišli v roce 2005 první zástupci tohoto chovu, kteří osídlili jeden z Opičích ostrovů. V současné době má tamní rodina chápanů pět členů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory