Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Online studium je alternativou pro sportovce i ty, kteří mají zdravotní obtíže

Se souhlasem Education

Online studium se za poslední dva roky netýkalo jen vysokoškoláků, kteří kvůli pandemii koronaviru nemohli navštěvovat přednášky. Online lze vystudovat také americkou střední školu. Pro tuto variantu se rozhodla například studentka Antonie, která se při běžné výuce ve škole potýkala se zdravotními problémy. Možnost studovat z domu je tak pro ni řešením, jak získat kvalitní vzdělání.

“Protože má naše dcera potíže s psychikou a v klasickém kolektivu jí vzdělávání činilo obtíže, hledali jsme pro ni alternativu k běžným českým školám. Díky Education jsme objevili možnost studia střední školy online, přičemž výuka v angličtině byla vždy dcery velkým snem,” popisuje maminka Dominika Š. “S online školou jsme maximálně spokojeni, přistupují ke studentům velmi individuálně a vzdělávání přizpůsobují jejich potřebám,” dodává. Antonie se věnuje studiu předmětů jako algebra, biologie, světová geografie a kultura nebo francouzština a grafický design. 

Studovat mohou studenti jazyky, biologii i filmovou produkci

Pro studium si studenti vybírají předměty z mnoha oblastí, mohou tak studovat například biologii, chemii, divadelní a filmovou produkci nebo psychologii a kreativní psaní. Výhodou je velká flexibilita. Studenti nemusí následovat rozvrh a být přímo živě ve výuce. Proběhlé hodiny si mohou přehrát i zpětně. Kvalifikovaní učitelé z celého světa jsou k dispozici přes chat nebo je si studenti mohou domluvit online konzultaci. Výuka probíhá od neděle do čtvrtka v časovém rozmezí od 7 do 16 hodin. Pro každého studenta to znamená přibližně 3 hodiny výuky denně. Neděle je daná z důvodu, aby rodiče měli možnost se připojit k výuce a promluvit si s učiteli. Pokud se student z jakéhokoliv důvodu nechce live hodin vůbec účastnit, tak nemusí,” vysvětluje koordinátorka vzdělávacích konzultantů společnosti Education Kristýna Havlíková. 

Antonii online výuka vyhovuje, může zvolit vlastní tempo

Studentům jsou k dispozici i vzdělávací poradci, kteří mohou pomoci s výběrem vhodných předmětů a školní psychologové. Rodič funguje jako tzv. „Learning Coach“ a podpora studenta, aby se studiu věnoval tak, jak je potřeba.

V online škole Antonie prochází také průběžnými testy, které nejsou známkované. “Studenti prochází pravidelnými ověřovacími testy, ve kterých dcera dopadla dobře, což ji nesmírně povzbudilo. S angličtinou nemá žádný problém,” popisuje maminka Dominika Š. “Kvůli svým potížím by byla dcera pravděpodobně nucena zařadit se mezi studenty nějakého praktického učňovského oboru, přestože je studijní typ a je velmi chytrá. Samozřejmě nemáme nic proti učňovským oborům, ale dcera by ani nevěděla, jaký obor si má vybrat. Takhle dostala šanci studovat střední školu a navíc ještě v angličtině,” dodává. Studenti mají šanci získat uzavřením studia online školy americkou verzi maturity High School Diploma a poté pokračovat na zahraniční univerzity nebo projít procesem nostrifikace v České republice.

Online studium jako alternativa

Online studium je vhodné právě pro studenty, kterým klasická výuka nevyhovuje. Může to být vhodná varianta pro studenty s nějakým handicapem nebo například sportovce, případně děti, jejichž rodiny se často stěhují. Další skupinou jsou studenti, kterým klasická výuka nestačí a chtějí ji doplnit studiem nějakého konkrétního předmětu v angličtině,” popisuje Havlíková z Education. 

Právě tuto variantu zvolila studentka Eliška Sirotková. Ke studiu klasické střední školy v České republice si přibrala studium anatomie. Rozšířila si tak obzory v oboru, který by na klasické škole neměla možnost tak podrobně studovat. V online škole se mi daří a jsem spokojená, vyhovuje mi to, že si můžu sama rozvrhnout, co kdy udělám. Líbí se mi také známkovací systém, který je dost odlišný než v Česku,” popisuje.

Jak se známkuje v online škole?

Známkovací systém využívá bodů, kdy každý úkol nebo projekt má určité bodové ohodnocení, kterého mohou studenti dosáhnout. “Tím, že víte dopředu kolik maximálně bodů můžete za semestr získat, pro mě je to v anatomii 540 bodů, je mnohem jednodušší si známku udržet vysoko. Naše paní učitelka nám posílá i e-maily s návrhy, jak si ještě známku vylepšit. Přestože jde o online výuku a neviděla jsem se s učiteli osobně, zdá se mi, že jim opravdu záleží na mém úspěchu,” popisuje Eliška.

Všichni učitelé mají skvělý přístup a dobře se s nimi komunikuje. Překvapilo mě to, že děláme spoustu projektů. Pomáhá mi to učivo si lépe zapamatovat,” dodává Eliška.

Studium v zahraničí i pro ty, kdo nemohou vycestovat

Online studium je pro studenty dostupnější nejen v krizové situaci spojené v minulosti například s šířením koronaviru, ale může být pro některé studenty přijatelnější variantou i v případě, že z nějakého důvodu nechtějí nebo nemohou na delší dobu opustit Českou republiku. Je to pro nás logickým doplněním portfolia a pro studenty zároveň možnost, jak zvýšit svoje šance přijetí na zahraniční univerzitu,” popisuje zakladatel společnosti Education Tomáš Jízdný.

Související články

Zaručeně zlepší den

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Mladí chodí spát i v devět večer

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…