Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

On-line tlumočník na tabletu pomáhá neslyšícím domluvit se u lékaře

Nemocnice ve Zlínském kraji se zapojují do celorepublikového projektu Bezbariérové nemocnice pro neslyšící a pořizují tablet, díky kterému se pacienti domluví s on-line tlumočníkem ve znakové řeči. Tablet je zatím k dispozici v Uherském Hradišti a Kroměříži, chtějí ho však i ve Zlíně, Vsetíně a dalších nemocnicích.

Lidé trpící vadou sluchu to nemají v nemocnicích jednoduché. Ať už se jedná jen o drobné poranění nebo složitou operaci, často mají problém se s personálem dorozumět.

„Zdravotníci si někdy myslí, že se s nimi domluví, když jim patřičné informace napíší na papír. Tak to však mnohdy není,“ uvedla ředitelka zlínského Poradenského centra pro neslyšící a nedoslýchavé Martina Kuldová.

Mnoho neslyšících totiž vysvětlování na papíře pořádně nerozumí. „Některá slovíčka jsou pro ně neznámá, používají jiný slovosled,“ vysvětlila Kuldová. Často nastává také situace, kdy nemocniční personál na pacienty křičí, jelikož si myslí, že ho poté lépe uslyší. Jindy se zase stává, že lékaři nezřetelně artikulují, či se k nemocným při debatě otočí zády. To jsou však naštěstí jen výjimky.

Nemocnice ve Zlínském kraji však chtějí pacientům vyjít vstříc a dopřát jim větší pohodlí. Proto se zapojily do celorepublikového projektu Bezbariérové nemocnice pro neslyšící. Tato spolupráce obnáší zapůjčení tabletu, skrze nějž se lékaři a sestry mohou spojit s on-line tlumočnickou službou.

„Mezi neslyšícími je tento způsob ve stále větší oblibě. Komunikace lékaře a neslyšícího je i pro ně pochopitelně velmi důležitá,“ sdělila koordinátorka projektu Martina Kuthanová.

Tablety zamíří i do dalších nemocnic
V projektu Bezbariérových nemocnic pro neslyšící zatím tlumočí celkem 12 odborníků, kteří jsou na příjmu po celý den. Ve Zlínském kraji jsou přitom do projektu zapojeny dvě nemocnice – Uherskohradišťská a Kroměřížská.

„Do této chvíle jsme spoléhali na doprovod pacienta, popřípadě jsme se s ním dorozumívali přes psaní,“ popsal dosavadní praxi náměstek pro léčebnou péči Uherskohradišťské nemocnice Martin Horenský.

Stejně jako v Kroměříži, i zde doposud doprovázeli pacienty tlumočníci. V celém kraji jich však není tolik a ne vždy mohou přijet. Některé z nemocnic proto už dříve řešily tento problém svépomocí.

„Máme šest zdravotních sester, které absolvovaly kurz znakové řeči a s tlumočením pomáhají,“ vysvětlila mluvčí Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Karla Havlíková. I zde však uvažují nad pořízením tabletu, jenž by byl k dispozici nepřetržitě.

Znakovou řeč ovládá i jedna ze sester ve vsetínské nemocnici, avšak i tady by neměl v budoucnu tablet chybět.

Smlouva o jeho zapůjčení je v tuto chvíli před podpisem. Během několika týdnů bude k dispozici,“ ujistila mluvčí vsetínského nemocnice Lenka Plačková.

V celé České republice je dle dostupných údajů přibližně 40 tisíc neslyšících, jenž aktivně využívají znakovou řeč.

Zdroj: http://zlin.idnes.cz/nemocnice-ve-zlinskem-kraji-maji-tablet-pro-komunikaci-s-neslysicimi-1jo-/zlin-zpravy.aspx?c=A140813_2090227_zlin-zpravy_ras

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…