Olomoučtí studenti krátí pacientům dlouhé chvíle v nemocnici

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Velena Mazochová, upol.cz

Pobyt v nemocnici není nic příjemného. Obzvlášť když zde musíte trávit několik dní až týdnů. Obzvlášť když máte omezené možnosti zábavy. Obzvlášť když jste děti. Pokud vás ale navštíví studenti, taky to všechno může být úplně jinak.

Studenti medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci navštěvují dětské pacienty místní nemocnice už čtvrtým rokem. V rámci projektu Čteme dětem za nimi chodí pravidelně čtyřikrát týdně a na oddělení tráví – zpravidla četbou – asi hodinku.

„Ráda bych sem chodila aspoň jednou týdně nebo i častěji, když to čas dovolí. Líbí se mi smysl toho projektu a myslím, že je to dobré i pro rodiče, když na chvilku dojdeme a děti zabavíme. A my si aspoň trochu odpočineme od školy,“ zhodnotila svou první návštěvu u nemocných dětí studentka Anežka Kunčarová.

Zájemci z řad studentů navštěvují děti rozmanitého věku. Nejmenší z nich mají zájem především o čtení, ty starší si zase rády povídají nebo tráví čas hraním společenských her. Organizace a náplň času záleží na jednotlivých studentech. Přínos jejich návštěv oceňují jak rodiče, tak zdravotní sestry.

Projekt je iniciativou Spolku mediků při místní lékařské fakultě a funguje od akademického roku 2013/2014. Od té doby strávili studenti s dětmi na odděleních zhruba tři sta hodin. Tento semestr se zájemci poprvé snaží zpříjemnit pobyt i seniorům a ohlasy jsou zatím ryze pozitivní.

Související články

Společnost

Univerzitní aplikaci využívají v Olomouci tisíce studentů

Inspirace

Iniciativa Poezii žerem zpestřuje poezií léčbu bohnickým pacientům

Inspirace

Olomoučtí studenti podporují africké zemědělce

Inspirace

Nadšenec vydává originální neučebnici fyziky

Zaručeně zlepší den

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Vypadá jako bedla, u jídla si na ní ale nepochutnáte. Mykologové v Česku našli vzácnou houbu

V Paříži vznikla farma budoucnosti. Ovoce a zeleninu tam pěstují zcela unikátním způsobem

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová