Olomoučtí studenti krátí pacientům dlouhé chvíle v nemocnici

Zdroj fotografie: Velena Mazochová, upol.cz

Pobyt v nemocnici není nic příjemného. Obzvlášť když zde musíte trávit několik dní až týdnů. Obzvlášť když máte omezené možnosti zábavy. Obzvlášť když jste děti. Pokud vás ale navštíví studenti, taky to všechno může být úplně jinak.

Studenti medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci navštěvují dětské pacienty místní nemocnice už čtvrtým rokem. V rámci projektu Čteme dětem za nimi chodí pravidelně čtyřikrát týdně a na oddělení tráví – zpravidla četbou – asi hodinku.

„Ráda bych sem chodila aspoň jednou týdně nebo i častěji, když to čas dovolí. Líbí se mi smysl toho projektu a myslím, že je to dobré i pro rodiče, když na chvilku dojdeme a děti zabavíme. A my si aspoň trochu odpočineme od školy,“ zhodnotila svou první návštěvu u nemocných dětí studentka Anežka Kunčarová.

Zájemci z řad studentů navštěvují děti rozmanitého věku. Nejmenší z nich mají zájem především o čtení, ty starší si zase rády povídají nebo tráví čas hraním společenských her. Organizace a náplň času záleží na jednotlivých studentech. Přínos jejich návštěv oceňují jak rodiče, tak zdravotní sestry.

Projekt je iniciativou Spolku mediků při místní lékařské fakultě a funguje od akademického roku 2013/2014. Od té doby strávili studenti s dětmi na odděleních zhruba tři sta hodin. Tento semestr se zájemci poprvé snaží zpříjemnit pobyt i seniorům a ohlasy jsou zatím ryze pozitivní.

Autor článku

Kristýna Motlová