Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Olomouc zahájí ekologické hubení plevele bez glyfosátu

Zdroj fotografie: Pixabay

Plevel je nepřítelem mnohých zahradnic a zahradníků, kteří k jeho zlikvidování mnohdy používají přípravky obsahující glyfosát. V Olomouci se s nežádoucími rostlinami rozhodli bojovat od příštího roku ekologičtější cestou. Technické služby města Olomouce pořídí speciální parní stroj určený k hubení plevelů i čištění městského mobiliáře.

Díky zařízení se výrazně sníží plocha, na které město plevel likviduje pomocí přípravků s glyfosátem. Ten totiž označuje Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny za pravděpodobně karcinogenní. Na druhou stranu Evropský úřad pro bezpečnost potravin a Evropská agentura pro chemické látky považují glyfosát za neškodný.

Obyvatelé Olomouce nenechali nic náhodě a zorganizovali výzvu, pod níž se podepsalo několik desítek lidí. V ní žádali radnici, aby nepoužívala k hubení plevelů herbicidy s glyfosátem. Město si pak nechalo zpracovat analýzu alternativního hubení plevelů. Díky ní se na veřejných plochách ve městě od příštího roku sníží použití těchto přípravků. Nahradí je speciální parní stroj, který vyjde asi na 1,8 milionu korun. Zařízení bude možné využít mimo jiné i k šetrnému odstranění graffiti.

Zdroj: ekolist.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…