Plevel je nepřítelem mnohých zahradnic a zahradníků, kteří k jeho zlikvidování mnohdy používají přípravky obsahující glyfosát. V Olomouci se s nežádoucími rostlinami rozhodli bojovat od příštího roku ekologičtější cestou. Technické služby města Olomouce pořídí speciální parní stroj určený k hubení plevelů i čištění městského mobiliáře.
Díky zařízení se výrazně sníží plocha, na které město plevel likviduje pomocí přípravků s glyfosátem. Ten totiž označuje Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny za pravděpodobně karcinogenní. Na druhou stranu Evropský úřad pro bezpečnost potravin a Evropská agentura pro chemické látky považují glyfosát za neškodný.
Obyvatelé Olomouce nenechali nic náhodě a zorganizovali výzvu, pod níž se podepsalo několik desítek lidí. V ní žádali radnici, aby nepoužívala k hubení plevelů herbicidy s glyfosátem. Město si pak nechalo zpracovat analýzu alternativního hubení plevelů. Díky ní se na veřejných plochách ve městě od příštího roku sníží použití těchto přípravků. Nahradí je speciální parní stroj, který vyjde asi na 1,8 milionu korun. Zařízení bude možné využít mimo jiné i k šetrnému odstranění graffiti.
Zdroj: ekolist.cz
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový
Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…