Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zakladatel Skypickeru Oliver Dlouhý: Baví mě vymýšlet způsoby, jak zlepšit svět

V brněnské vile, v sídle Skypickeru, sedí jen v přízemí asi devadesát informatiků. Společnost se rychle rozrůstá a neustále přijímá nové zaměstnance. Zdroj: Youtube kanál StarCube

Oliver Dlouhý kráčí českým byznysem mílovými kroky. Zakladatel vyhledávače levných leteckých spojení Skypicker.com vybudoval ze studentského startupu firmu s tržbami přes 250 milionů korun za letošní první čtvrtletí. A rozhodně nehodlá zpomalit. Teprve sedmadvacetiletý podnikatel totiž chce se svým přístupem a revolučními technologickými vizemi „předběhnout čas“.

(3 minuty čtení)

Zdá se, že aktuální byznys ti šlape lépe, než sis původně plánoval. Za čím se pořád honíš?

Podnikání, které mám, mi dává prostředky a příležitosti realizovat věci, které nějakým způsobem mění svět. To je to, co chci dělat. Mám plány do budoucna ohledně elektrických aerolinek. Chceme létat elektrickými letadly všude po světě. Aktuálně nás brzdí legislativa. Letadla s doletem, jaký potřebujeme, budou k dispozici za dva roky. A to je jistota. Nyní řešíme, aby ta letadla byla certifikována pro provoz a pro komerční účel.

Takže to, co tě nutí spát méně a vstávat dříve, je obava, aby tě někdo nepředběhl?

V segmentu elektrických letadel nikdo moc nepodniká. Spíš to beru tak, že je potřeba, udělat to co nejdříve. Jednoduše, aby to bylo. Elektrická letadla mají ohromné množství výhod. Ušetří se obrovské množství emisí a lidé budou moci létat nepředstavitelně levně.

Jak moc vzdálený je to sen?

Asi dva roky.

Opravdu reálně za dva roky si budu moci zaletět na dovolenou elektrickým letadlem?

Takový je plán.

Zavedení nového dopravce na trh, navíc s využitím inovativních technologií, bude vyžadovat nemalý kapitál. Bude na všechno Skypicker stačit?

Nyní chystáme se Skypickerem IPO (Initial Public Offering – první veřejná nabídka akcií, pozn. redakce). Pokud uděláme dobrý plán, můžeme získat takřka neomezený kapitál.

S narůstajícím byznysem roste i zodpovědnost. Kde bereš jistotu a odvahu pro svá rozhodnutí?

Když jsem přišel s myšlenkou na podnikání s vyhledáváním letenek, tak mě odrazovali snad úplně všichni. Nebral jsem to ale jako něco, čeho bych se měl držet. Věřil jsem svojí vizi. Češi obecně jsou velmi negativní vůči novým a netradičním nápadům. Ale to je taková první velká výzva, kterou musí člověk zvládnout. Pokud se nedokáže přenést přes negativní postoj okolí, tak nemůže dělat byznys. Mám spousty nápadů, které bych mohl realizovat, ale cítím, že Skypicker je trefa. V začátcích byl pro mě velkým mentorem Jiří Hlavenka, náš první investor. Postupně jsme se ale dostali na úroveň, která převyšuje zkušenosti všech našich současných investorů, takže se musíme učit za pochodu. Každý den řeším problémy, které jsem nikdy neřešil.

11228534_10207203688838473_8461628984657864831_o (1)Kdo tě ve tvé práci inspiruje?

Můj velký vzor je Elon Musk. Vnímám to tak, že pokud má člověk nějakou moc a sílu, měl by ji využít k tomu, aby lidstvo posunul ku předu. Znám různé podnikatele, kteří vydělávají peníze, jen aby měli peníze. Mě uchvátila myšlenka, že i jednotlivec, pokud se snaží, dokáže přinést velké změny pro celý svět. Věřím, že mi bylo z hůry dáno a mám šanci udělat něco velkého. Dostala se mi do rukou určitá moc a cítím povinnost a hlavně chtíč využít ji tak, aby byla prospěšná světu.

Je ti teprve sedmadvacet let. Kde se v mladém muži, podnikateli bere touha dělat něco pro lidstvo?

Můj prvotní podnikatelský plán, když mi bylo patnáct let, byl vydělat peníze a užívat si život. Ale když už tohle všechno přišlo, stalo se vydělávání peněz druhotnou činností. Mě peníze neuspokojují, není to nic, co bych chtěl. Obecně si myslím, že lidstvo potřebuje lidi, kteří ho posouvají dál a pro mě by bylo velkou ctí a životním uspokojením, kdybych se někým takovým stal. Láká mě myšlenka, že lidstvu pomůžu vydržet déle na této planetě, a nebo nám pomůžu přesídlit na planetu jinou.(smích)

Kdyby sis mohl vybrat cokoliv, čeho bys chtěl dosáhnout?

Nesmrtelnosti. Život mi přijde strašně krátký.

Medailonek

Oliver Dlouhý je sedmadvacetiletý zakladatel startupů Fulfillment Brno a Skypicker.com. Jihočech v Brně, který byl zrozen pro podnikání.  Prodával borůvky u hranic s Rakouskem, vyráběl vlastní jukeboxy, dovážel elektronické cigarety. Na velký byznys přišel ve chvíli, kdy s přítelkyní hledal levné letenky do Portugalska. Trvalo mu půl dne, než lowcostová spojení propojil do správné (a levné) kombinace. Tak vznikl Skypicker, který umí najít a správně zkombinovat lety nízkonákladových aerolinek. Oliver miluje létání a chce svými inovacemi přispět k udržitelnému rozvoji společnosti. 

Související články

Zaručeně zlepší den

V Maroku byly nalezeny fosilie druhohorního mořského obra

Pijme čistou vodu. Bakterie a kvasinky vyhubí nezdravé organismy z tekutin a půdy

Vědci vytvářejí nanodiamanty z plastových láhví

Jak nastartovat svůj život, aby byl úspěšný? Mladé nasměruje EduFestival

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…