Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ohnivá koule, která explodovala nad Zemí v roce 2014, je naším prvním mezihvězdným návštěvníkem

Ilustrační foto: Pixabay

Nedávno zjištěná data odhalují našeho prvního známého mezihvězdného návštěvníka. Před 8 lety nad Zemí explodoval mezihvězdný objekt. Ohnivá koule byla viděna obyvateli Papuy-Nové Guineje, ale hlubší analýza události nastala až po otevření dat k širšímu studiu.

Objekt, oficiálně nazvaný CNEOS 2014-01-08, byl malý meteorit o průměru zhruba 0,45 metru, který narazil do atmosféry naší planety 8. března 2014. Analýza nedávno zveřejněných dat ukazuje, že se pohyboval rychlostí blížící se hodnotě 210 tisíc km/h, což je mnohem více než u většiny meteoritů, které se v naší soustavě dosud vyskytly. Podle studie z roku 2019 nadměrná rychlost objektu spolu s jeho trajektorií ukazuje, že nejspíše pocházel z míst velmi hluboko ve Sluneční soustavě. Autoři studie dokonce uvažují, že objekt mohl pocházet z hlubin nitra planetárního systému nebo hvězdy v galaxii Mléčné dráhy.

Dokument vytvořený výzkumným týmem čekal na ověření prostřednictvím vzájemného hodnocení přes 3 roky. Zároveň bylo toto zpoždění způsobeno tím, že některé informace byly tajné. Vzhledem k tomu, že v současné době mohou být data plně prozkoumána třetími stranami, bylo vědci z United Space Command konečně potvrzeno zjištění, že analýza byla dostatečně přesná, aby potvrdila mezihvězdnou trajektorii objektu.

Vedoucí studie Amir Siraj uvedl, že má v úmyslu publikovat původní studii, aby na ni vědecká komunita mohla volně navázat. Vzhledem k faktu, že meteor explodoval nad Tichým oceánem, existuje mizivá šance, že by některé úlomky mohly být nalezeny zpětně.

Vzhledem k tomu, že mezihvězdné meteory jsou velice vzácné, budou extragalaktické meteory ještě vzácnější, dodává Siraj.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Naučte miminka plavat už od narození: zkuste vaničkování

Studie zjistila, že jeskyně by mohly být ideálním domovem pro budoucí osadníky Měsíce

Škrob v zelených banánech může snížit riziko některých druhů rakoviny o více než 60 %, zjistila studie

Týraná kuřata už nebudou v nabídce českých lokálních supermarketů

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …