Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ohnivá koule, která explodovala nad Zemí v roce 2014, je naším prvním mezihvězdným návštěvníkem

Ilustrační foto: Pixabay

Nedávno zjištěná data odhalují našeho prvního známého mezihvězdného návštěvníka. Před 8 lety nad Zemí explodoval mezihvězdný objekt. Ohnivá koule byla viděna obyvateli Papuy-Nové Guineje, ale hlubší analýza události nastala až po otevření dat k širšímu studiu.

Objekt, oficiálně nazvaný CNEOS 2014-01-08, byl malý meteorit o průměru zhruba 0,45 metru, který narazil do atmosféry naší planety 8. března 2014. Analýza nedávno zveřejněných dat ukazuje, že se pohyboval rychlostí blížící se hodnotě 210 tisíc km/h, což je mnohem více než u většiny meteoritů, které se v naší soustavě dosud vyskytly. Podle studie z roku 2019 nadměrná rychlost objektu spolu s jeho trajektorií ukazuje, že nejspíše pocházel z míst velmi hluboko ve Sluneční soustavě. Autoři studie dokonce uvažují, že objekt mohl pocházet z hlubin nitra planetárního systému nebo hvězdy v galaxii Mléčné dráhy.

Dokument vytvořený výzkumným týmem čekal na ověření prostřednictvím vzájemného hodnocení přes 3 roky. Zároveň bylo toto zpoždění způsobeno tím, že některé informace byly tajné. Vzhledem k tomu, že v současné době mohou být data plně prozkoumána třetími stranami, bylo vědci z United Space Command konečně potvrzeno zjištění, že analýza byla dostatečně přesná, aby potvrdila mezihvězdnou trajektorii objektu.

Vedoucí studie Amir Siraj uvedl, že má v úmyslu publikovat původní studii, aby na ni vědecká komunita mohla volně navázat. Vzhledem k faktu, že meteor explodoval nad Tichým oceánem, existuje mizivá šance, že by některé úlomky mohly být nalezeny zpětně.

Vzhledem k tomu, že mezihvězdné meteory jsou velice vzácné, budou extragalaktické meteory ještě vzácnější, dodává Siraj.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Evropským stromem roku je 2 000 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…