Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ohleduplnost k životnímu prostředí je stále více in. Pomáhají jednotlivci, ale i firmy

4 minuty radosti
Radní Ivo Stejskal jménem města poděkoval Pavlu Matuškovi. Foto: Michal Záboj

Je potřeba myslet na další dny a snažit se je udělat nejen pro nás, ale přírodu celkově příjemnými. Stále častěji se proto na veřejnosti skloňuje slovo udržitelnost. Chceme-li náš svět zachovat pro budoucí generace, nevyhneme se ekologičtějšímu způsobu života. Příkladem může být školák Pavel, který se pustil do úklidu, základní školy nebo světová značka Dolce & Gabbana.

Socha z recyklovaných lahví

Mladí lidé jsou kreativní i v případě nakládání s odpadem. Potvrzují to žáci základních škol v Dačicích na Jindřichohradecku a okolí. Ti navrhli podobu 3D tištěné sochy z recyklovaných PET lahví. Projekt má podpořit využití plastových odpadů a inspirovat ostatní. Zároveň tak dojde na upozornění problematiky nakládání se smetím. Socha bude realizovaná v průběhu tohoto roku.

„Školám v Dačicích a okolí jsme jako součást projektu Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání pořídili na začátku letošního roku 3D tiskárny a teď je chceme využít tak, aby děti mohly názorně vidět, jak se z plastového odpadu stává podle jejich návrhu umělecké dílo. Samozřejmě, že tím chceme také poukázat na to, že třídění odpadů má smysl,“ řekla hlavní iniciátorka akce a hlavní manažerka projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání na Dačicku Marie Hazuková. Partnerem akce je společnost PETMAT, která návrh z hlav studentů zpracuje do finální, hmatatelné podoby.

Mladí jsou naší budoucností

Často se říká, že mladí lidé jsou naší budoucností. Tomuto tvrzení dostál školák Pavel Matuška. Po silvestrovské noci se rozhodl vyrazit ven, aby uklidil smetí po svém ohňostroji. Soucit s přírodou mu však nedovolil odejít, dokud neuklidil odpadky, které tam zbyly i po ostatních návštěvnících.  

Aktivního chlapce si při činnosti povšiml blanenský radní Ivo Stejskal, který pak přišel Pavla za jeho postoj ocenit přímo do školy. Chlapec si za svou úslužnou vysloužil poděkování i drobné dárky od města Blanska. „Jsem skaut a nemám rád nepořádek, který je někde v přírodě. Původně jsem šel uklidit po ohňostroji, který jsme měli my. Nepořádek byl ale všude kolem, tak jsem začal uklízet. Na hrázi přehrady toho bylo opravdu hodně, takže všechno, co se dalo uklidit, tak jsem tam uklidil,“ popsal Pavel.

Pavel Matuška. Foto: Ivo Stejskal

Stop kožešinám

Italský módní dům Dolce & Gabbana přestane od letošního roku ve všech svých kolekcích používat kožešiny. Jedná se o zásadní okamžik potvrzující nastávající trend, kdy pravé kožešiny přestávají být trendy. Naopak se jedná o symbol utrpení zvířat. Ve snaze oslovit mladší zákazníky, kteří čím dál výrazněji vnímají etické a ekologické otázky, se k zákazu zvířecích kožešin zavázalo již mnoho značek. Řadí se mezi ně například Armani, Kering, Prada, Valentino, Versace či Moncler.

„Oznámení společnosti Dolce & Gabbana o odklonu od kožešin představuje další významný milník v boji proti krutému obchodu s kožešinami. Přichází jen několik týdnů poté, co Itálie odhlasovala zákaz chovu kožešinových zvířat,“ konstatovala za organizaci Humane Society International, jež se zabývá ochranou práv zvířat, Clair Bassová.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Ekolist, MAS Česká Kanada, Brněnská drbna, Blansko, Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…