Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Odstartoval Měsíc čtenářů, nabídne řadu aktivit po celé republice

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Autorská čtení, přednášky, soutěže nebo čtecí maratony. To je jen pár příkladů z široké škály aktivit, které nabízí knihovny v rámci Měsíce čtenářů. Do akce se zapojily přes čtyři stovky knihoven po celé republice.

Měsíc čtenářů se koná každoročně v březnu a organizuje ho Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Do akce se zapojují ty knihovny, které mají zájem. Svaz pomáhá s navrhováním různých aktivit, konkrétní organizace už je ale přímo na knihovnách. Vždy jsou také doporučeni konkrétní autoři mající v daném roce významné výročí. Letos mezi vybranými spisovateli figuruje Karel Hynek Mácha, Jan Karafiát, Zdeněk Svěrák nebo Rudyard Kipling.

Letos odstartoval Měsíc čtenářů týdnem s podtitulem Čtení sluší každému. Jeho součástí jsou různá netradiční čtení – na neobvyklých místech, v nezvyklých hodinách, čtení nemocným, dětem i seniorům, čtení v cizím jazyce nebo procvičování kritického čtení.

„Vyhlásili jsme fotosoutěž pro všechny čtenáře i nečtenáře, zprovoznili také virtuální prohlídku knihovny na webových stránkách, která by měla novým čtenářům usnadnit orientaci v prostorách knihovny, ve čtenářském katalogu nyní funguje citační software, který usnadní zpracování použité literatury a dodržování citačních norem,“ vyjmenovává aktivity Krajské knihovny v Pardubicích její ředitelka Radomíra Kodetová. Zdejší čtenáři se mohou těšit také na setkání s francouzsko-íránskou spisovatelkou Abnousse Shalmani či lekce muzikoterapie pro děti i dospělé.

Během března řada knihoven také zavádí nové služby a představuje je veřejnosti. Knihovna Jiřího Mahena v Brně například odstartovala službu Osobní knihovnice. Knihovna města Olomouce zprovoznila v jedné z poboček tzv. kojicí místnost, kde se mohou čtenářky postarat o svá miminka. Knihovny pořádají také různé ankety zaměřující se na přístup ke čtení či spokojenost s nabízenými službami. Část knihoven také oceňuje nejlepší čtenáře či čtenářské třídy.

„Stejně jako každý měsíc naše knihovna pro čtenáře připravila několik akcí. V březnu toho ale přeci jen bývá trochu více. Máme naplánované besedy s autory nejen dětských knížek, ale i s autory naučné literatury. Dále se připravují scénická čtení, soutěže pro děti, monodrama o Elišce Přemyslovně či výstava o bratrech Čapkových,“ uvádí knihovnice z Knihovny města Mladá Boleslav Věra Nitschová.

Celý měsíc na většině míst uzavírá oblíbená Noc s Andersenem, která se koná 1. dubna. Tato akce láká do knihoven, ale i škol děti, které zde mohou strávit dobrodružnou noc nejen s knihami. Letos událost připomene mimo jiné výročí od napsání knihy Malá mořská víla.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.