Autorská čtení, přednášky, soutěže nebo čtecí maratony. To je jen pár příkladů z široké škály aktivit, které nabízí knihovny v rámci Měsíce čtenářů. Do akce se zapojily přes čtyři stovky knihoven po celé republice.
Měsíc čtenářů se koná každoročně v březnu a organizuje ho Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Do akce se zapojují ty knihovny, které mají zájem. Svaz pomáhá s navrhováním různých aktivit, konkrétní organizace už je ale přímo na knihovnách. Vždy jsou také doporučeni konkrétní autoři mající v daném roce významné výročí. Letos mezi vybranými spisovateli figuruje Karel Hynek Mácha, Jan Karafiát, Zdeněk Svěrák nebo Rudyard Kipling.
Letos odstartoval Měsíc čtenářů týdnem s podtitulem Čtení sluší každému. Jeho součástí jsou různá netradiční čtení – na neobvyklých místech, v nezvyklých hodinách, čtení nemocným, dětem i seniorům, čtení v cizím jazyce nebo procvičování kritického čtení.
„Vyhlásili jsme fotosoutěž pro všechny čtenáře i nečtenáře, zprovoznili také virtuální prohlídku knihovny na webových stránkách, která by měla novým čtenářům usnadnit orientaci v prostorách knihovny, ve čtenářském katalogu nyní funguje citační software, který usnadní zpracování použité literatury a dodržování citačních norem,“ vyjmenovává aktivity Krajské knihovny v Pardubicích její ředitelka Radomíra Kodetová. Zdejší čtenáři se mohou těšit také na setkání s francouzsko-íránskou spisovatelkou Abnousse Shalmani či lekce muzikoterapie pro děti i dospělé.
Během března řada knihoven také zavádí nové služby a představuje je veřejnosti. Knihovna Jiřího Mahena v Brně například odstartovala službu Osobní knihovnice. Knihovna města Olomouce zprovoznila v jedné z poboček tzv. kojicí místnost, kde se mohou čtenářky postarat o svá miminka. Knihovny pořádají také různé ankety zaměřující se na přístup ke čtení či spokojenost s nabízenými službami. Část knihoven také oceňuje nejlepší čtenáře či čtenářské třídy.
„Stejně jako každý měsíc naše knihovna pro čtenáře připravila několik akcí. V březnu toho ale přeci jen bývá trochu více. Máme naplánované besedy s autory nejen dětských knížek, ale i s autory naučné literatury. Dále se připravují scénická čtení, soutěže pro děti, monodrama o Elišce Přemyslovně či výstava o bratrech Čapkových,“ uvádí knihovnice z Knihovny města Mladá Boleslav Věra Nitschová.
Celý měsíc na většině míst uzavírá oblíbená Noc s Andersenem, která se koná 1. dubna. Tato akce láká do knihoven, ale i škol děti, které zde mohou strávit dobrodružnou noc nejen s knihami. Letos událost připomene mimo jiné výročí od napsání knihy Malá mořská víla.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…