Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Odborníků je v Česku oproti jiným zemím dostatek

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Česká republika má na svém trhu práce oproti vybraným evropským zemím dostatek odborných pracovníků. Informuje o tom studie Global Skills Index 2015, která analyzovala pracovní trhy více než třiceti světových ekonomik. V této oblasti při srovnání zvítězila Česká republika nad předními evropskými ekonomikami, jako jsou Německo, Velká Británie, Švýcarsko či Švédsko.

Zlepšující se ekonomické podmínky v České republice se odrazily i na trhu práce. Zatímco globální trh se potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, v Česku se nachází dostatek talentů. Česká republika má navíc poměrně pružný trh práce stejně jako velmi slibnou flexibilitu vzdělávání. Také poklesla dlouhodobá nezaměstnanost.

„Česká republika v současnosti zažívá rozkvět s velmi pozitivním výhledem. Technologický a automobilový průmysl je stále tahounem celkové HDP země. Díky dobře rozpoznané základně talentů vzrůstají investice i do služeb jako je například finančnictví či IT. Třebaže v některých oblastech je nepoměr mezi talentovanými pracovníky a místy, školy začínají tento nedostatek reflektovat a odpovídat na budoucí potřeby trhu práce,“ uvedl ředitel společnosti za Českou republiku Ladislav Kučera.

Pro ještě větší budoucí rozvoj trhu práce je potřeba zvýšit úroveň vzdělávání a zapojení mladých lidí do zaměstnání. Současně je třeba zařídit větší propojenost vzdělávání s praxí a zlepšit jazykové schopnosti absolventů, aby mohli lépe fungovat na současném globálním trhu.

„Uvědomuji si, že pro současný trh práce je nezbytné, abych byla dobře jazykově vybavená. Snažím se především zlepšit v anglickém jazyce, proto navštěvuji různé kurzy a snažím se ho co nejčastěji používat,“ uvádí studentka účetnictví Jana Vítková. Oproti předchozím sledovaným letům se však celková situace na trhu práce v České republice citelně zlepšila.

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.