Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Odborníků je v Česku oproti jiným zemím dostatek

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Česká republika má na svém trhu práce oproti vybraným evropským zemím dostatek odborných pracovníků. Informuje o tom studie Global Skills Index 2015, která analyzovala pracovní trhy více než třiceti světových ekonomik. V této oblasti při srovnání zvítězila Česká republika nad předními evropskými ekonomikami, jako jsou Německo, Velká Británie, Švýcarsko či Švédsko.

Zlepšující se ekonomické podmínky v České republice se odrazily i na trhu práce. Zatímco globální trh se potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, v Česku se nachází dostatek talentů. Česká republika má navíc poměrně pružný trh práce stejně jako velmi slibnou flexibilitu vzdělávání. Také poklesla dlouhodobá nezaměstnanost.

„Česká republika v současnosti zažívá rozkvět s velmi pozitivním výhledem. Technologický a automobilový průmysl je stále tahounem celkové HDP země. Díky dobře rozpoznané základně talentů vzrůstají investice i do služeb jako je například finančnictví či IT. Třebaže v některých oblastech je nepoměr mezi talentovanými pracovníky a místy, školy začínají tento nedostatek reflektovat a odpovídat na budoucí potřeby trhu práce,“ uvedl ředitel společnosti za Českou republiku Ladislav Kučera.

Pro ještě větší budoucí rozvoj trhu práce je potřeba zvýšit úroveň vzdělávání a zapojení mladých lidí do zaměstnání. Současně je třeba zařídit větší propojenost vzdělávání s praxí a zlepšit jazykové schopnosti absolventů, aby mohli lépe fungovat na současném globálním trhu.

„Uvědomuji si, že pro současný trh práce je nezbytné, abych byla dobře jazykově vybavená. Snažím se především zlepšit v anglickém jazyce, proto navštěvuji různé kurzy a snažím se ho co nejčastěji používat,“ uvádí studentka účetnictví Jana Vítková. Oproti předchozím sledovaným letům se však celková situace na trhu práce v České republice citelně zlepšila.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.