Zabránit katastrofám spojeným se sopečnou erupcí na Novém Zélandu by měl nový varovný systém vědců z univerzity v Aucklandu. Autoři softwaru David Dempsey a Shane Cronin si všimli varovných seismických signálů předcházejících například loňskému výbuchu sopky na Bílém ostrově.
„Před vlastní erupcí sopky jsme zachytili asi sedmnáctihodinovou sopečnou aktivitu. Myslíme si, že se během ní láva hromadila pod povrchem a zvyšovala tak tlak plynů a vody uzavřených ve skále,“ uvedli Dempsey a Cronin ve svém výzkumu.
Nový Zéland je monitorován systémem GeoNet měřícím otřesy a pohyby země, tento systém ale není schopný predikce. Dempsey a Cronin z dat o minulých erupcích vytvořili algoritmus, který odhalí sopečnou aktivitu již v jejím počátku.
Systém podle nich ještě zdaleka není dokonalý. Měl by však zachytit větší erupce několik desítek hodin předem a dát tak lidem možnost evakuace. Data i software vědci zpřístupnili odborné veřejnosti, aby k vylepšení systému mohl přispět kdokoliv.
Zdroj: The Guardian
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova
Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…