Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Od záchranných dronů po plavčíky s umělou inteligencí: Technologie, díky které jsou pláže a bazény bezpečnější

Ilustrační foto: Pixabay

Chlapec zápasí v moři. Vlny mu omývají hlavu znovu a znovu, jak se plácá ve vodě. Ale najednou vedle něj jakoby odnikud dopadne jasně žlutá záchranná vesta. Podaří se mu ji uchopit a přidržet se, dokud nedorazí plavčíci a odtáhnou ho do bezpečí. Záběry tohoto incidentu, ke kterému došlo na začátku srpna u pobřeží Sagunta ve španělské Valencii, kolují online, píše Euro News.

A ta žlutá záchranná vesta? To byla práce záchranného dronu, který byl nasazen ze břehu, aby pomohl chlapci získat nějaký čas, než se na místo dostanou záchranáři. Podle místního starosty Daría Morena to byla pátá záchrana systému dronů Sagunto v této sezóně. Je to obzvláště významný příklad toho, jak se technologie stále častěji používá k ochraně plavců a členů veřejnosti.

Když ležíte na pláži nebo u bazénu, nehoda je pravděpodobně to poslední, na co myslíte. Utonutí je však hlavní příčinou náhodných úmrtí a jen v Evropě jsou každoročně podobných případů tisíce. Mimo záchranných dronů po systémy umělé inteligence (AI), které dokážou zjistit, když se někdo topí, existuje ještě celá řada dalších technologií, jejichž cílem je zvýšit bezpečnost bazénů a pláží.

Drony na záchranu

Dron, který pomohl zachránit chlapce v Saguntu, je dílem španělského start-upu General Drones. Generální ředitel společnosti Adrián Plazas uvedl, že on a její spoluzakladatel Enrique Fernández jsou oba bývalí plavčíci, kteří byli motivováni k vytvoření General Drones poté, co viděli, jak se před nimi utopila žena. Jejich hlavním cílem bylo postavit dron schopný snášet vlhkost, slanost, vysoké teploty, déšť, silný vítr i vystavení písku. Výsledný dron Auxdron je tak navržen pro ty nejhorší podmínky na pláži, které potenciálně mohou nastat. Kromě rychlého nasazení záchranných vest plavcům v nouzi může také provádět dohled, odhalovat rizika a hledat oběti.

Zdroj: General Drones

Systém sledování žraloků, který využívá AI a drony

Utonutí samozřejmě není jedinou hrozbou, které plavci čelí. SharkSpotter je systém, který kombinuje AI a technologii dronů, aby identifikoval žraloky v blízkosti plavců a poté poslal varování plavčíkům. Pomocí palubního megafonu připojeného k dronu také upozorní osoby ve vodě, když je detekován žralok nebo potenciální riziko. Detekuje a třídí předměty do několika kategorií, přičemž rozlišuje mezi žraloky a jinými mořskými tvory, jako jsou delfíni, rejnoci a velryby. Je také schopen rozlišit surfaře, plavce, lodě a další předměty. Projekt je výsledkem spolupráce mezi University of Technology Sydney a The Ripper Corporation.

AI plavčíci, kteří pomáhají předcházet utonutí

S příchodem živého vysílání a umělé inteligence se již plavci nemusí spoléhat pouze na tradiční plavčíky, kteří na ně dohlížejí. SightBit je izraelská společnost, která uvádí svůj program umělé inteligence pod názvem AI plavčík, který je schopen vylepšit standardní, běžně dostupné kamery softwarem založeným na technologii hlubokého učení a počítačového vidění.

Systém poháněný umělou inteligencí skenuje záběry shromážděné z monitorovacích kamer, aby detekoval incidenty, analyzuje, jak mohou být životu nebezpečné, a poté spustí poplach. Podle společnosti dokáže detekovat lidi, předměty, podmínky na moři, plavidla a zvířata. Program se v izraelském městě Ašdod na pobřeží Středozemního moře používá již více než rok.

Airbag, který můžete nosit na zápěstí

A konečně, pokud se obáváte potenciálních nehod, když jste na moři nebo v bazénu sami – proč si s sebou nevzít vlastní nafukovací zařízení?

Zdroj: Kingii

Kingii, přezdívaný „nejmenší nafukovací zařízení na světě“, je gadget podobný náramku, který nosíte na zápěstí. Pokud se ve vodě dostanete do problémů, zatáhněte za páku na zařízení. Tím se aktivuje CO2 patrona uvnitř a za méně než dvě sekundy vystřelí malý nafukovací balónek, který vás zvedne na hladinu. Celé zařízení váží 168 g a dokáže udržet člověka o hmotnosti až 130 kg nad vodou.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…