Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ochutnejte steak, pro který nezemřela žádná kráva. Vypěstované maso se konečně vyrovná originálu

Zdroj fotografie: Aleph Farms

Maso, za které nezaplatilo životem žádné zvíře, bude možné ochutnat již brzy. Izraelské firmě Aleph Farms se za pomocí 3D tisku podařilo vyrobit první steaky a vyladit jejich chuť i strukturu tak, aby byly od běžně dostupného masa k nerozeznání.

Na tom, aby měl výsledný steak správné vlastnosti, pracovali v gastronomickém startupu Aleph Farms už od roku 2017. Technologie, která vznikla ve spolupráci s univerzitou Technion, využívá přirozené procesy regenerace svalové tkáně. Základem je několik různých buněk šetrně odebraných přímo od živého zvířete, a to podobným způsobem jako při výtěru z lidských úst. Firma pak tyto buňky vytvářející tuk, žíly i svalstvo pěstuje ve stejných podmínkách, jaké by měly v těle krávy. Výsledkem je steak z vysokého roštěnce, kvůli kterému nezemřel žádný živý tvor.

Cesta k finální podobě masa vede přes 3D biotisk, který umožňuje buňky přesně rozmisťovat na ploše a vrstvit je na sebe s cílem získat silnější plátky masa. Po natisknutí struktur na rostlinnou podložku trvá necelé tři týdny, než ve speciálních inkubátorech dorostou do požadované velikosti. Výsledný produkt by měl být nerozeznatelný od originálu. Výhodou nového způsobu pěstování masa je zejména etický a šetrný přístup ke zvířatům. Při prvotním odběru buněk jich stačí jen malé množství. Kráva tak nemusí pocítit žádný diskomfort, a přitom z ní může vzniknout třeba tisíc porcí steaků.

Zdroj: Czechcrunch

Související články

Zaručeně zlepší den

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

Jaká trasa je nejekologičtější? Mapy z dílny Google vám to prozradí

Vědci možná objevili jednu z nejmladších planet vůbec

Brno kráčí vstříc levným energiím. Město chystá instalaci tisíce solárních panelů

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…