Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zlínská univerzita zapojuje do výroby obuvi 3D tisk a udržitelnost

Foto: 3Dees Industries

Ateliér Design obuvi z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně spojil síly se společností 3Dees Industries, která se zabývá 3D tiskem a společně se vrhli do vývoje výroby obuvi právě pomocí 3D tisku. Zároveň se soustředí na udržitelnost, cirkularitu a recyklovatelnost v oblasti českého obuvního průmyslu.

V rámci spolupráce se také zkoumá možnost sériové výroby 3D tištěných bot. Právě rychlost a přesnost výroby spolu s nižší náročností na obsluhu se posouvá díky 3D tisku kupředu. Tuto technologii zapojují do výroby i světoznámé značky, například Adidas či Decathlon.

Výhodou 3D tisku v oblasti udržitelnosti je možnost rozložení obuvi do jednotlivých částí. „Variabilita použitých materiálů včetně možnosti rozložit a složit obuv ze samostatných částí je udržitelným řešením, které už zdaleka není ve fázi testování, ale mnohé světové značky jej převádí do výroby,“ vysvětluje vedoucí ateliéru Design obuvi designerka Lucie Trejtnarová.

Tlak na udržitelnost společně s benefity 3D tisku posouvá obuvnictví zcela novým směrem – hovoříme již o cirkulární obuvi, která může být vyrobena a složena z jednotlivých částí a spotřebitel bude moci samostatně vyměnit za novou pouze jednu z komponent, nikoliv celou botu,” říká aplikační inženýr 3Dees Industries František Hůla. Podle 3Dees Industries by mělo být možné rozdrtit podešve starších bot na prášek a pak z něj vytvořit další boty jen díky přidání 30 % nového materiálu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…