Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Obnovu lesů by mohly usnadnit cizokrajné stromy. Testování se odehraje na Jihlavsku

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Česko by se zase mohlo pěkně zelenat, i když poněkud exoticky. Vědci Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně se chystají společně s lesníky ze Správy městských lesů Jihlava testovat vhodnost nepůvodních dřevin pro jejich případné využití v porostech na dvou vybraných lokalitách Vysočiny, uvedla MENDELU.

„Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně budou až do roku 2031 ověřovat vhodnost a vitalitu nepůvodních druhů v podmínkách měnícího se klimatu a narůstajícího nedostatku půdní vláhy. Mezi ověřovanými dřevinami budou figurovat cizokrajné druhy typické například pro Blízký východ nebo Ameriku,“ informoval Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství. V navrhované skladbě zhruba desítky druhů se objevují i známí obři, jakými jsou sekvojovec obrovský nebo zerav obrovský, což je v naší krajině doposud nevídaný jev.

V první etapě do roku 2024 proběhnou samotné výsadby s následnou péčí o porost. V dalších dvou etapách, do roku 2028 a 2031, se bude výzkum zaměřovat na zkušenosti a výsledky etap předchozích. Výsledky projektu budou využitelné třeba při plánování výsadby v parcích. Využijí je ale především vlastníci lesa, kteří chtějí přizpůsobit druhovou skladbu probíhající klimatické změně, například při obnově lesních porostů po kůrovcové kalamitě.

Související články

Zaručeně zlepší den

Stromy sázíme na tři sta let, chceme, aby to fungovalo dlouhodobě, říká Richard Krajník ze společnosti Sázíme Česko

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Příčiny vážných dopravních nehod odhalí speciální aplikace

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…