Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Obnovitelné zdroje energie sesadily fosilní paliva z trůnu. V EU už jsou hlavním zdrojem elektřiny

Zdroj fotografie: Pixabay

Obnovitelná energie zažívá boom. V Evropské unii se loni stala hlavním zdrojem elektřiny, a poprvé tak na vedoucí pozici vystřídala fosilní paliva. Vyplývá to ze studie institutů Ember a Agora Energiewende.

Z obnovitelných zdrojů, jako je vítr a solární energie, loni pocházelo 38 procent elektřiny v Evropské unii. Podíl fosilních paliv, zejména uhlí a plynu, činil pouze 37 procent. V důsledku pandemie covid-19 navíc loni klesla celková poptávka po elektřině v rámci EU o čtyři procenta, což pocítili zejména výrobci elektřiny z fosilních paliv. Produkce elektřiny z uhlí se oproti roku 2019 snížila o 20 procent a ve srovnání s rokem 2015 se propadla o polovinu. „Výroba elektřiny z uhlí klesla téměř v každé zemi. Pokračuje tak úpadek, který uhlí zažívalo už před koronavirem,“ shrnuje studie.

Řada evropských zemí postupně odstavuje uhelné elektrárny ve snaze splnit cíle pro snížení emisí. Kvůli nízkým cenám elektřiny v době pandemie se navíc stal provoz některých uhelných elektráren neudržitelným a ve srovnání s levnější výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů nevýhodným. „Obnovitelné zdroje budou pokračovat v růstu,“ nastínil budoucí vývoj analytik elektrárenského sektoru Dave Jones z institutu Ember.

Zdroj: Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…