Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Obnovitelné zdroje energie sesadily fosilní paliva z trůnu. V EU už jsou hlavním zdrojem elektřiny

Zdroj fotografie: Pixabay

Obnovitelná energie zažívá boom. V Evropské unii se loni stala hlavním zdrojem elektřiny, a poprvé tak na vedoucí pozici vystřídala fosilní paliva. Vyplývá to ze studie institutů Ember a Agora Energiewende.

Z obnovitelných zdrojů, jako je vítr a solární energie, loni pocházelo 38 procent elektřiny v Evropské unii. Podíl fosilních paliv, zejména uhlí a plynu, činil pouze 37 procent. V důsledku pandemie covid-19 navíc loni klesla celková poptávka po elektřině v rámci EU o čtyři procenta, což pocítili zejména výrobci elektřiny z fosilních paliv. Produkce elektřiny z uhlí se oproti roku 2019 snížila o 20 procent a ve srovnání s rokem 2015 se propadla o polovinu. „Výroba elektřiny z uhlí klesla téměř v každé zemi. Pokračuje tak úpadek, který uhlí zažívalo už před koronavirem,“ shrnuje studie.

Řada evropských zemí postupně odstavuje uhelné elektrárny ve snaze splnit cíle pro snížení emisí. Kvůli nízkým cenám elektřiny v době pandemie se navíc stal provoz některých uhelných elektráren neudržitelným a ve srovnání s levnější výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů nevýhodným. „Obnovitelné zdroje budou pokračovat v růstu,“ nastínil budoucí vývoj analytik elektrárenského sektoru Dave Jones z institutu Ember.

Zdroj: Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu