Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Obnova stromů po tornádu nebo budování luk. Dobré zprávy z přírody nenudí

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Příroda možná v zimě zdánlivě usne, ale díky lidem se v ní stále dějí věci. Přinášíme vám proto souhrn novinek, které zahřejí u srdce. Doporučujeme uvařit si čaj, pohodlně se usadit a pustit se do čtení.

Obnova stromů v Mikulčicích, které zasáhlo tornádo

Lidé pomáhali lidem a ukázali, jak velká mají srdce. Tak by se dala popsat situace, která následovala poté, co se jižní Moravou prohnalo v červnu tornádo a zničilo mnoho domovů. Bohužel poškození neutrpěly jen hmotné statky, ale i příroda. V polovině listopadu proto začala výsadba nových stromů v Mikulčicích na Hodonínsku. V první fázi se vysadilo 38 stromů, především lípy a javory, uvedla děkanka Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Alena Salašová. Charakter výsadby navrhli právě odborníci z univerzity.

Nové stromy se budou vyskytovat v lokalitě Břízky na okraji obce poblíž sportovního areálu. „Na této ploše zůstalo po tornádu jen několik torz, takže se budeme snažit postupně obnovit relativně velký porost. Sázíme lípy, protože ty byly poškozeny tornádem, a vzhledem k podmínkám ještě javor babyka, což je velice typická dřevina zemědělské krajiny,“ uvedla Salašová. Na své místo se také vrátí alej, která se zde v minulosti nacházela. Odborníci z univerzity se však nebudou věnovat jen krajině v Mikulčicích. V plánu je zapojení se do renovace zeleně i v podobně zasažené obci Hrušky, kde studenti navrhnou revitalizaci centrálního parku.

Ilustrační foto: Pixabay

Ve Valašském Meziříčí se bude lépe dýchat

Lidé z Valašského Meziříčí na Vsetínsku touží po vznosné krajině. Obec se z toho důvodu rozhodla na podzim vysadit více než sto listnatých stromů. Ty je možné najít ve čtyřech lokalitách. „Vytipovali jsme čtveřici lokalit v Brňově, Juřince a Lhotě. Zaměstnanci naší firmy Městské lesy a zeleň Valašské Meziříčí zde zasadili celkem 72 třešní, 15 slivoní, deset jabloní, pět lip a dva duby,“ uvedla místostarostka Yvona Wojaczková.

Foto: Valašské Meziříčí

Ve výsadbě se angažovali mimo jiné i studenti tamního Gymnázia Františka Palackého. „Sami nám nabídli pomocnou ruku a vysadili několik stromů nad Juřinkou. Jsem moc ráda, že se mladá generace zajímá o své okolí a je aktivní v ekologických otázkách. Navazuje tak na dlouhodobou snahu naší radnice, kdy pracujeme na zvyšování procenta zeleně a kvality života v našem městě,“ uvedla Wojaczková. Školou povinná mládež pomohla nejen se sázením stromů, vyznačila také jejich souřadnice, aby mohla do budoucna sledovat jejich růst. 

Nové louky s mokřadem potěší nejen lidské tvory

V lokalitě Boněcko na Zlínsku se chystají nové louky. Město Zlín plánuje dříve intenzivně zemědělsky využívanou plochu pro pěstování kukuřice změnit v květnaté louky doplněné skupinami stromů a keřů, které jsou nutné pro zachování životního prostoru zejména pro hmyz a bezobratlé. „Založením Přírodních luk Boněcko dojde k vytvoření nejen ekosystému pro růst různých druhů rostlin a pro život mnoha druhů hmyzu, ale také prostoru ke krátkodobé rekreaci obyvatel. Louky o celkové výměře 2,4 hektaru budou zelenou protiváhou zastavěnému prostředí Bartošovy čtvrti. Termín dokončení je v srpnu 2022,“ uvedl náměstek primátora Bedřich Landsfeld.

Jak by to mělo vypadat? Louky se mají nacházet v prostoru mezi řekou Dřevnicí, železniční tratí a protipovodňovou hrází před Bartošovou čtvrtí. Dominantou plochy bude mokřad. Průměrná hloubka vody v něm bude 30 centimetrů a zdrojem vody bude řeka Dřevnice, která je součástí území. Na místě by měla být i cyklostezka a štěrkové trávníky. Z luk by tedy měli těžit nejen brouci a drobný hmyz, ale i lidé.

Ilustrační foto: Pixabay

Zdroj: Ekolist, Valašské Meziříčí

Související články

Zaručeně zlepší den

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Nové jídlo s proteiny by mělo být ekologičtější než steak

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…