Vypadá to, že lidé se v budoucnu nebudou rozmnožovat pouze na naší planetě. Vědcům se podařilo vypěstovat myší embrya ve vesmíru. Údajně by tuto možnost mohli zanedlouho vyzkoušet i lidé, informoval server iRozhlas.
Jedná se o vůbec první studii, která ukazuje, že se savci mohou být schopni rozvíjet ve vesmíru. Výzkumníci vyslali zmrazená myší embrya v raném stadiu vývoje na Mezinárodní vesmírnou stanici v srpnu 2021. Astronauti je na orbitě rozmrazili pomocí speciálního zařízení a čtyři dny je pozorovali. Embrya kultivovaná v podmínkách mikrogravitace se vyvinula standardně. Experiment prokázal, že gravitace nemá na vývoj plodu žádný významný vliv, ani na DNA.
Tento a další podobné výzkumy mohou být důležité pro budoucí objevování vesmíru a zejména očekávané mise, při kterých chce lidstvo vystavět kolonie na Měsíci či Marsu. To nyní plánuje například americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v rámci programu Artemis, jehož cílem je do konce tohoto desetiletí vrátit člověka na Měsíc a následně založit dlouhodobou lunární kolonii jako základnu pro budoucí lety na Mars.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu
Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…