Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Oběti domácího násilí by měla ochránit nová forma terapie zaměřená na recidivisty. Jak funguje?

Ilustrační foto: Pexels

Překvapivě pozitivní výsledky přinesla studie nové terapie zaměřené na pachatele domácího násilí. Takzvaná terapie ACT (Acceptance and Comittment Therapy) vznikla v roce 2010 v Iowě a od té doby intervencí prošlo celkem 15 tisíc mužů.

Ve většině amerických států musí usvědčení pachatelé domácího násilí podstoupit terapeutický program zvaný Duluth model. Přestože se tato forma terapie používá již celou řadu let, výzkumy nikdy nepotvrdily jeho efektivitu v prevenci recidivy. Program ACT ve srovnání se starým modelem ukazuje výrazně lepší výsledky. Jeho účinnost prokázala studie vědců z Iowa State University – jeden rok po ukončení terapeutického programu ACT čelili muži usvědčení z domácího násilí výrazně menšímu množství obvinění za násilnou činnost.

Podle obětí, které jsou s násilníky stále v kontaktu, došlo u mužů díky terapii také k omezení agresivního a kontrolujícího chování i stalkingu. „K domácímu násilí přispívají faktory jako neschopnost regulovat své emoce a komunikovat s respektem, dále závadné názory a postoje vůči sobě samému či okolí, prožitá traumata, diskriminace, psychické zdraví i užívání návykových látek. V programu ACT se proto lidé učí poznat své hodnoty a postoje a získat například účinné strategie, jak zachytit přicházející negativní emoce v jejich počátku a vědomě zvolit pro jejich ventilaci zdravý a bezpečný způsob,“ vysvětlila autorka studie zveřejněné v časopise Journal of Consulting and Clinical Psychology Amie Zarling.

Zdroj: Iowa State University, American Psychological Associoation, Futurity

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve Francii jsou od nového roku kondomy zdarma pro všechny od 18 do 25 let

Dvě nejnavštěvovanější země světa jsou v Evropě

Proč pravěcí lidé kreslili zvířata? Odpověď našel amatérský archeolog

Dánové se už nemusí bát loupeží. Může za to absence hotovosti

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …