Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Oběti domácího násilí by měla ochránit nová forma terapie zaměřená na recidivisty. Jak funguje?

Ilustrační foto: Pexels

Překvapivě pozitivní výsledky přinesla studie nové terapie zaměřené na pachatele domácího násilí. Takzvaná terapie ACT (Acceptance and Comittment Therapy) vznikla v roce 2010 v Iowě a od té doby intervencí prošlo celkem 15 tisíc mužů.

Ve většině amerických států musí usvědčení pachatelé domácího násilí podstoupit terapeutický program zvaný Duluth model. Přestože se tato forma terapie používá již celou řadu let, výzkumy nikdy nepotvrdily jeho efektivitu v prevenci recidivy. Program ACT ve srovnání se starým modelem ukazuje výrazně lepší výsledky. Jeho účinnost prokázala studie vědců z Iowa State University – jeden rok po ukončení terapeutického programu ACT čelili muži usvědčení z domácího násilí výrazně menšímu množství obvinění za násilnou činnost.

Podle obětí, které jsou s násilníky stále v kontaktu, došlo u mužů díky terapii také k omezení agresivního a kontrolujícího chování i stalkingu. „K domácímu násilí přispívají faktory jako neschopnost regulovat své emoce a komunikovat s respektem, dále závadné názory a postoje vůči sobě samému či okolí, prožitá traumata, diskriminace, psychické zdraví i užívání návykových látek. V programu ACT se proto lidé učí poznat své hodnoty a postoje a získat například účinné strategie, jak zachytit přicházející negativní emoce v jejich počátku a vědomě zvolit pro jejich ventilaci zdravý a bezpečný způsob,“ vysvětlila autorka studie zveřejněné v časopise Journal of Consulting and Clinical Psychology Amie Zarling.

Zdroj: Iowa State University, American Psychological Associoation, Futurity

Související články

Zaručeně zlepší den

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Odvážná želva si vyrazila na výlet a zastavila vlaky

Jak mít z jídla opravdový požitek? Jezte rukama a s otevřenou pusou

Pražský institut plánování a rozvoje získal prestižní cenu

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…