Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

O princezně Rózince a znakujícím království. Studenti vytvořili pohádku pro neslyšící

Pohádka studentů z Univerzity Karlovy je velkým přínosem. Zdroj fotografie: se svolením Filozofické fakulty Univerzity Karlovy

Pohádku o princezně, která ráčkovala, asi znáte. A co tu o princezně, která mluvila znakovým jazykem? Nic není nemožné, zvlášť v říši pohádek. Ale nejen tam. Právě zmíněnou pohádku s přesahem totiž vytvořili pražští studenti.

Na projektu pracovali studenti druhého ročníku oboru Čestina v komunikaci neslyšících na Karlově univerzitě v rámci předmětu Úvod do tlumočnického modulu. „V tomto předmětu se studenti seznamují s profesí, která zajišťuje komunikaci mezi dvěma rozdílnými jazyky, v našem případě mezi češtinou a českým znakovým jazykem. Jednalo se o studentskou skupinu zahrnující slyšící i neslyšící osoby, což bylo pro všechny zúčastněné velmi obohacující. Věřím, že i díky tomu vznikl tak hodnotný výstup,“ uvedla vyučující předmětu Naďa Hynková Dingová.

Pohádka je autorským dílem studentů, ke kterému sami zajišťovali překlad, dabing i technické záležitosti. Univerzita poskytla především technické zázemí a odborné konzultace. V průběhu tlumočnického studia vytvářejí studenti každý semestr výstupy, které považují za smysluplné. Pohádka o princezně Rózince a znakujícím království taková nepochybně je. Pro neslyšící uživatele znakového jazyka, pro děti pak obzvlášť, je totiž k dispozici stále velmi málo materiálů. Proto má každý projekt z této oblasti obrovský smysl a pro neslyšící je přínosem.

Celá hodnota se násobí ještě v současné době koronavirové, kdy neslyšící děti trpí nemožností navštěvovat vzdělávací zařízení, kde komunikují jazykem jim smyslově přístupným. Většina rodičů neslyšících dětí nekomunikuje českým znakovým jazykem. Pokud dostanou k dispozici materiál, který mohou v komunikaci se svými dětmi využít, jsou za to velmi vděční,“ vysvětluje Hynková Dingová.

K pohádce je vytvořena i sada pracovních listů a celý projekt má tak mnohem širší využití než v rodinách s neslyšícími dětmi. Vedle rodičů s ním mohou pracovat učitelé nebo vychovatelé. Materiál je přínosný i pro ty, kdo se sami učí znakový jazyk, bez ohledu na věk. Nezanedbatelný je taky význam pro samotné studenty. „Vidět hmatatelné výsledky své studijní činnosti je, myslím, jednou z nejvíc fungujících motivací pro další studium. V neposlední řadě je to velmi užitečný materiál i pro nás vyučující: můžeme si připomínat, co všechno naši studenti dokáží, pokud jim k tomu dáme příležitost,“ uzavírá Hynková Dingová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…