Jak vytvořit vlastní zelený vnitroblok, podpořit místní ekologické zemědělce nebo uvědoměle hospodařit s dešťovou vodou? Nově poradí portál Moudrá města, který chce po republice šířit inspiraci ohleduplnou k přírodě.
I když byl jejich význam dlouho opomíjen, zelené vnitrobloky jsou důležitou součástí městské zeleně. A tak se v posledních letech dočkávají čím dál častěji své obnovy. Fungují jako prostor pro pěstování nejen rostlin, ale i sousedských vztahů. „Učit lidi dialogu nad konkrétním případem jejich vnitrobloku je skvělá škola praktické politiky a praktické demokracie,” vysvětluje Michal Křivohlávek ze spolku Bieno.
Zelené vnitrobloky jsou přitom jen jednou z řady možností na oživení okolního prostoru. Na webu Moudrá města se zájemci mohou dozvědět, jak takové místo smysluplně obnovit i jaká je šance získat k tomu podporu ze strany města.
Za stránkami stojí sociálně-ekologická organizace Nesehnutí, která se skrze všechny své aktivity snaží ukázat, že změna společnosti s respektem k okolí je možná a musí vycházet hlavně zdola. Na svém novém webu inspirují třeba i k využívání nákladních kol nebo zadržování dešťové vody.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší
Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…