Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nový národní akční plán se zaměřuje na včasný záchyt nemocí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Podle Ministerstva zdravotnictví by se dle nového akčního plánu měly screeningy v Česku rozšířit na další nemoci. Díky tomu by bylo možné zachytit v počátku nemoci, jako jsou například cukrovka, kombinované poruchy imunity nebo rakovina prostaty u rizikové populace. Pokud vláda návrhy schválí, v praxi by se mohly objevit do tří let.

Screeningové metody se v současné době používají při vyšetření rakoviny prsu u žen od 45 let věku, děložního hrdla u žen nad 15 let či tlustého střeva a konečníku u mužů a žen nad 50 let věku. Problémem minulých let ale bylo, že riziková populace na vyšetření nechodila. Díky akci zdravotních pojišťoven, které poslaly 3,5 milionu lidem pozvánky, se návštěvnost vyšetření zvýšila. O 15 procent stoupla účast na screeningu rakoviny prsu a o 9 procent u hrdla děložního.

S tím souvisí i fakt, že díky zvýšení návštěv stoupl podíl nádorů odhalených již v časném stádiu. V novém akčním plánu Ministerstva zdravotnictví je uvedeno, že by se screeningové metody mohly rozšířit i na další nemoci, a tím je u nemocných pacientů zachytit v časném stádiu. Součástí plánu mají být i další novinky. Například předseda Diabetické asociace ČR Milan Kvapil by uvítal vytvoření racionálního systému pro získávání informací o kvalitě péče o diabetiky, který v plánu je také zahrnut.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.