Podle Ministerstva zdravotnictví by se dle nového akčního plánu měly screeningy v Česku rozšířit na další nemoci. Díky tomu by bylo možné zachytit v počátku nemoci, jako jsou například cukrovka, kombinované poruchy imunity nebo rakovina prostaty u rizikové populace. Pokud vláda návrhy schválí, v praxi by se mohly objevit do tří let.
Screeningové metody se v současné době používají při vyšetření rakoviny prsu u žen od 45 let věku, děložního hrdla u žen nad 15 let či tlustého střeva a konečníku u mužů a žen nad 50 let věku. Problémem minulých let ale bylo, že riziková populace na vyšetření nechodila. Díky akci zdravotních pojišťoven, které poslaly 3,5 milionu lidem pozvánky, se návštěvnost vyšetření zvýšila. O 15 procent stoupla účast na screeningu rakoviny prsu a o 9 procent u hrdla děložního.
S tím souvisí i fakt, že díky zvýšení návštěv stoupl podíl nádorů odhalených již v časném stádiu. V novém akčním plánu Ministerstva zdravotnictví je uvedeno, že by se screeningové metody mohly rozšířit i na další nemoci, a tím je u nemocných pacientů zachytit v časném stádiu. Součástí plánu mají být i další novinky. Například předseda Diabetické asociace ČR Milan Kvapil by uvítal vytvoření racionálního systému pro získávání informací o kvalitě péče o diabetiky, který v plánu je také zahrnut.
Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.