Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nový národní akční plán se zaměřuje na včasný záchyt nemocí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Podle Ministerstva zdravotnictví by se dle nového akčního plánu měly screeningy v Česku rozšířit na další nemoci. Díky tomu by bylo možné zachytit v počátku nemoci, jako jsou například cukrovka, kombinované poruchy imunity nebo rakovina prostaty u rizikové populace. Pokud vláda návrhy schválí, v praxi by se mohly objevit do tří let.

Screeningové metody se v současné době používají při vyšetření rakoviny prsu u žen od 45 let věku, děložního hrdla u žen nad 15 let či tlustého střeva a konečníku u mužů a žen nad 50 let věku. Problémem minulých let ale bylo, že riziková populace na vyšetření nechodila. Díky akci zdravotních pojišťoven, které poslaly 3,5 milionu lidem pozvánky, se návštěvnost vyšetření zvýšila. O 15 procent stoupla účast na screeningu rakoviny prsu a o 9 procent u hrdla děložního.

S tím souvisí i fakt, že díky zvýšení návštěv stoupl podíl nádorů odhalených již v časném stádiu. V novém akčním plánu Ministerstva zdravotnictví je uvedeno, že by se screeningové metody mohly rozšířit i na další nemoci, a tím je u nemocných pacientů zachytit v časném stádiu. Součástí plánu mají být i další novinky. Například předseda Diabetické asociace ČR Milan Kvapil by uvítal vytvoření racionálního systému pro získávání informací o kvalitě péče o diabetiky, který v plánu je také zahrnut.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.