Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nový národní akční plán se zaměřuje na včasný záchyt nemocí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Podle Ministerstva zdravotnictví by se dle nového akčního plánu měly screeningy v Česku rozšířit na další nemoci. Díky tomu by bylo možné zachytit v počátku nemoci, jako jsou například cukrovka, kombinované poruchy imunity nebo rakovina prostaty u rizikové populace. Pokud vláda návrhy schválí, v praxi by se mohly objevit do tří let.

Screeningové metody se v současné době používají při vyšetření rakoviny prsu u žen od 45 let věku, děložního hrdla u žen nad 15 let či tlustého střeva a konečníku u mužů a žen nad 50 let věku. Problémem minulých let ale bylo, že riziková populace na vyšetření nechodila. Díky akci zdravotních pojišťoven, které poslaly 3,5 milionu lidem pozvánky, se návštěvnost vyšetření zvýšila. O 15 procent stoupla účast na screeningu rakoviny prsu a o 9 procent u hrdla děložního.

S tím souvisí i fakt, že díky zvýšení návštěv stoupl podíl nádorů odhalených již v časném stádiu. V novém akčním plánu Ministerstva zdravotnictví je uvedeno, že by se screeningové metody mohly rozšířit i na další nemoci, a tím je u nemocných pacientů zachytit v časném stádiu. Součástí plánu mají být i další novinky. Například předseda Diabetické asociace ČR Milan Kvapil by uvítal vytvoření racionálního systému pro získávání informací o kvalitě péče o diabetiky, který v plánu je také zahrnut.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…