Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

2 minuty radosti
Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Vědci objevili pozitivní účinky horké vody pro lidi s cukrovkou a obezitou. Pravidelné horké koupele či vířivky mají u pacientů s cukrovkou druhého typu pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi, tělesnou hmotnost i krevní tlak. Takzvaná tepelná terapie by navíc podle autora studie Hisayuka Katsuyamy mohla fungovat také jako prevence před cukrovkou.

Do studie se zapojilo téměř 1300 lidí s cukrovkou druhého typu, přičemž průměrná doba strávená v horké vodě byla šestnáct minut. „Tepelná terapie, například koupele ve vířivce, může být jednou z účinných každodenních možností pro pacienty s diabetem druhého typ. Alternativní formou k tepelné terapii pak může být nutriční terapie a cvičení,“ řekl Katsuyama.

Výzkum trval půl roku a účastníci byli rozděleni do tří skupin podle toho, zda si horkou koupel dopřávají méně než jednou týdně, jednou až čtyřikrát týdně nebo více než čtyřikrát týdně. Jak ale uvedla Lucy Chambers z Britské diabetické organizace, výsledky je možné interpretovat také tak, že lidé, kteří se častěji koupou, mají celkově zdravější životní styl, a proto vykazovali ve zkoumání lepší výsledky.

Související články

Zaručeně zlepší den

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vyschlá řeka odkryla vzácnou fosilii největší velké kočky na kontinentu

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…