Video českobudějovické nemocnice usnadňuje orientaci pacientům se sluchovým postižením

Zdroj fotografie a videa: YouTube

Českobudějovická nemocnice se poslední dobou snaží odstraňovat bariéry pro postižené a znevýhodněné pacienty. Jejím posledním nápadem je vytvoření videoprůvodce, který neslyšící pacienty provede po budově. Díky videu se tak lidé se dozví veškeré potřebné informace z pohodlí domova a budou vědět, jak se v nemocnici snadno orientovat.

Video, které bylo zveřejněno mimo jiné na oficiálním YouTube kanálu Nemocnice České Budějovice, navazuje na další speciální služby pro sluchově postižené pacienty. „Neslyšící v českobudějovické nemocnici mohou kromě fyzického tlumočení využívat online tlumočení do českého znakového jazyka, které je přístupné 24 hodin denně. Kromě tlumočení v nemocnicích tato služba zajišťuje bezbariérovou komunikaci při tísňovém volání, dále běžnou telefonickou komunikaci s lékařem, úřady, zaměstnavatelem nebo školou,“ vysvětlila Gabriela Kocmichová z Tichého světa.

Člověk přijímá 80 procent všech informací zrakem, proto je pro neslyšící velmi důležitá vizuální kultura. „Díky moderním technologiím dokážeme zprostředkovávat informace lidem se speciálními komunikačními potřebami. Velice si cením toho, že českobudějovická nemocnice jako první vyšla vstříc neslyšícím pacientům, kteří mají zajištěné informace v českém znakovém jazyce – jazyce, jenž je pro ně jazykem mateřským,“ doplnila Kocmichová.

Autor článku