Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nové solární panely bude možné vytisknout a nabít si s nimi mobil

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Věda a technologie jsou každým dnem o krůček dál. Nyní svou troškou do mlýna přispěli australští vědci. Díky jejich nápadu by mělo být v budoucnosti možné vytisknout si malý solární panel, umístit ho třeba na tablet a díky němu si zařízení dobíjet.

Nejen na mobily, tablety a notebooky, ale třeba i na okna budov bude možné nápad aplikovat. Tiskárna vytiskne speciálním inkoustem solární na plastový či kovový základ – tím může být třeba obal na smartphone.

Tato technologie je velice levná a funguje dobře i při zatažené obloze. Ošklivé počasí tím pádem nezabrání dodat energii nečekaně vybitému notebooku. Oproti běžně vyráběným solárním panelům jsou nicméně ty vytištěné méně účinné, a to asi desetkrát.

Brzy dojde ke komercionalizaci celé myšlenky, pomoct chce hned několik firem. Solární inkoust by měl být brzo veřejně dostupný. Tým věří, že dokáže posunout technologii své myšlenky dál a že se mu podaří vyvinout takový solární inkoust, který bude schopen čerpat ze slunce více energie.
Výsledky výzkumu jsou dílem vědců z australského Victorian Organic Solar Cell Consortium. Na vývoji technologie pracují osm let.

Zdroj: ihned.cz

Související články

Ze světa

Aplikace radí domácnostem, zda si mají na střeše umístit solární panely

Ze světa

Francouzi spustili elektrárnu vyrábějící proud díky sýru

Byznys

Rajčata mohou být v budoucnu zdrojem elektřiny

Inspirace

Španělský ostrov směřuje k produkci výhradně obnovitelné energie

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.