Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nové služby praktických lékařů ušetří čas pacientům i uleví specialistům

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Od ledna 2020 nabídnou praktičtí lékaři pacientům nové výkony. Mezi ně patří třeba včasné odhalení demence, péče o pacienty s rizikem cukrovky či testy na objevení plicní embolie a hluboké žilní trombózy. Lékaři si od novinky slibují kratší objednací doby u lékařů specialistů i úsporu času pacientů. Ti nebudou muset za rozlišovacím vyšetřením zbytečně dojíždět. Výkon se udělá v ordinaci praktického lékaře.

Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky využijí nové výkony pravděpodobně více venkovské a odlehlé praxe než ty, které se nacházejí v centru města, tedy v blízkosti laboratoří. Každopádně to pomůže zlepšit péči pacientům, pro které by mohlo být časově i jinak náročné se do vybavenějšího zdravotnického zařízení dopravit.

Nové výkony totiž pomohou praktickým lékařům k rychlejšímu rozhodování. Nebudou muset čekat na výsledky specialistů a rychleji určí, zda se jedná o závažnější obtíž či nekomplikovaný stav pacienta. Podle Šonky tak praktický lékař u pacienta s podezřením na hlubokou žilní trombózu může velmi rychle zjistit, zda sonografické vyšetření počká do pondělí, nebo je nutné poskytnout pacientovi okamžitou intenzivní péči.

Zdroj: Euro.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejstarší hebrejská bible zamíří do dražby

Muži by měli močit vsedě. Je to lepší, tvrdí vědci

Montpellier zavádí bezplatnou dopravu: Kde jinde v Evropě můžete cestovat zdarma?

Jak vypadal Titanic uvnitř? Byly zveřejněny unikátní záběry z roku 1986

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…