Nová metoda vědců z Masarykovy univerzity odhalí dříve roztroušenou sklerózu

Zdroj fotografie: Pixabay

Nové metody snímání a analýzy dat z magnetické rezonance můžou pomoci včasné identifikaci a nasazení správné léčby na roztroušenou sklerózu. Na jejich rozvoji se podíleli odborníci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a institutu CEITEC spolu z vědci z Minnesotské univerzity.

„Jednoduše řečeno jsme rozvíjeli metody, které umožní snímat v magnetické rezonanci jiné děje a změny mozku, než šlo dosud. Tyto přístroje pracují na principu detekce stavu molekul v lidském těle. Nové metody nám umožňují snímat změny spojené s pohybem molekul o frekvencích, vůči kterým jsou běžné protokoly slepé. Můžeme tak zaznamenat patologické změny, které se při nastaveních magnetické rezonance používaných v běžné praxi nezobrazí,“ vysvětlil člen výzkumného týmu Pavel Filip.

Nové metody umožňují odhalit proměny v obalu nervových vláken nebo malé změny v bílé hmotě mozku, které na běžných snímcích a protokolech z rezonance vidět nejsou. Díky tomu by se dala zachytit dříve například roztroušená skleróza, navíc by výsledky mohly pomoci také s výběrem vhodné léčby.

Výzkumný tým aktuálně pracuje na tom, aby se metoda dala využít i na běžných přístrojích v nemocnicích. „Zatím jsme využívali jen magnetické rezonance v institutu CEITEC Masarykovy univerzity, které jsou na velice vysoké technické úrovni, a zvládnou tak složitější úlohy než většina nemocničních přístrojů,“ upozornil neurolog Pavel Filip a dodal, že nově vyvinuté metody jsou natolik náročné, že je přístroj sám neumí vyhodnotit a je na to třeba složitá analýza. Zpracování celého zobrazovacího protokolu zabere superpočítači i 36 hodin na jednoho pacienta.

Zdroj: Em.muni.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Konec bytové krize? Praha našla způsob, jak lidem zajistit dostupné bydlení

Překrytí nenávistného tetování zdarma. Američtí tatéři dávají lidem možnost nápravy

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová