Nové metody snímání a analýzy dat z magnetické rezonance můžou pomoci včasné identifikaci a nasazení správné léčby na roztroušenou sklerózu. Na jejich rozvoji se podíleli odborníci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a institutu CEITEC spolu z vědci z Minnesotské univerzity.
„Jednoduše řečeno jsme rozvíjeli metody, které umožní snímat v magnetické rezonanci jiné děje a změny mozku, než šlo dosud. Tyto přístroje pracují na principu detekce stavu molekul v lidském těle. Nové metody nám umožňují snímat změny spojené s pohybem molekul o frekvencích, vůči kterým jsou běžné protokoly slepé. Můžeme tak zaznamenat patologické změny, které se při nastaveních magnetické rezonance používaných v běžné praxi nezobrazí,“ vysvětlil člen výzkumného týmu Pavel Filip.
Nové metody umožňují odhalit proměny v obalu nervových vláken nebo malé změny v bílé hmotě mozku, které na běžných snímcích a protokolech z rezonance vidět nejsou. Díky tomu by se dala zachytit dříve například roztroušená skleróza, navíc by výsledky mohly pomoci také s výběrem vhodné léčby.
Výzkumný tým aktuálně pracuje na tom, aby se metoda dala využít i na běžných přístrojích v nemocnicích. „Zatím jsme využívali jen magnetické rezonance v institutu CEITEC Masarykovy univerzity, které jsou na velice vysoké technické úrovni, a zvládnou tak složitější úlohy než většina nemocničních přístrojů,“ upozornil neurolog Pavel Filip a dodal, že nově vyvinuté metody jsou natolik náročné, že je přístroj sám neumí vyhodnotit a je na to třeba složitá analýza. Zpracování celého zobrazovacího protokolu zabere superpočítači i 36 hodin na jednoho pacienta.
Zdroj: Em.muni.cz
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál
Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…