Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nové přírůstky a zvláštní způsob ptačí komunikace. To jsou pikantnosti ze světa zvířat

3 minuty radosti
Foto: Zoo Hodonín

Co udělá člověku hezčí začátek dne než pohled na roztomilá mláďata? Rozhodli jsme se vám dnešek zpříjemnit, takže se pohodlně usaďte s hrnkem kávy nebo oblíbeného čaje a prohlédněte si fotky, které vás zaručeně pohladí po srdíčku.

Na svět se vyklubalo roztomilé kopýtko

V Hodoníně měli tuto zimu důvod k oslavám nejen z důvodu Vánoc. Tamní zoologickou zahradu totiž obohatilo mládě vzácného přímorožce arabského. Jedná se o samičku. Vykutálela se na svět na sklonku loňského roku. „Porod proběhl rychle a bez komplikací a mláděti se daří dobře,“ popsala zooložka Lenka Štursová. Mládě už má za sebou čipování nezbytné pro identifikaci jedince i podání dávky vitaminů.

Malou antilopu už mohou návštěvníci vidět ve výběhu spolu s její matkou, samcem a další samicí s už odrostlejším mládětem. Tento druh kriticky ohrožené antilopy chová hodonínská zoo od roku 2016.

Foto: Zoo Hodonín

Přírůstek, který rozparádí Prahu

Sup mrchožravý pojmenovaný podle perské bohyně Anahita se stal symbolem tragédie i naděje. Když se po opuštění hnízda v bulharských Rodopech vydal na cestu do Afriky, v Libanonu byl postřelen. Díky úsilí místních ochránců přírody se jej však podařilo zachránit. V Zoo Praha nyní našel nový domov. Zde by se měl časem zapojit do Evropského chovného programu.

Sup mrchožravý patří k ohroženým druhům a v Bulharsku hnízdí méně než tři desítky párů. V Zoo Praha o něj bude náležitě postaráno. Zahrada patří v současnosti mezi nejvýznamnější světové chovatele těchto dravců. Pravděpodobně si zde tedy Anahita najde kamarády.

Sup Anahita na fotce v popředí. Foto: SPNL

I zvířata mohou mít složitý jazyk

Dorozumívání se nemusí být vždy jednoduché. To my lidé moc dobře víme. Složité to však může být rovněž i pro zvířata. Biologům se podařilo poprvé identifikovat druh tvorů, který má jazyk podobně komplikovaný, jako je ten náš lidský.

O koho jde? Zjistilo se, že zpěv malého vrabce je mnohem složitější a podobný lidské řeči, než jsme si kdy mysleli. Vědci v nové studii zjistili, že samci vrabců záměrně mixují svůj repertoár písní. Nejspíš tak činí právě proto, aby byli zajímavější pro dámské publikum. Vypadá to tedy, že vychytralí baliči se nenajdou pouze mezi lidmi, ale také ve zvířecí populaci.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím zdrojů ze Zoo Hodonín, Českých novin, Zoo Praha, Good News Network

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Mýdlo působí na komáry jako magnet, zjistili vědci

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…