Vědci objevili v půdě mikroorganismus, který může neinvazivním způsobem vyléčit lymskou boreliózu. Takzvaný hygromycin A úspěšně otestovali výzkumníci z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.
Širokospektrální antibiotika používaná k léčbě boreliózy jsou do velké míry problematická. Účinkují totiž na všechny bakterie v těle, narušují tak naši přirozenou mikroflóru a přispívají k nárůstu bakteriálních mutací v populaci odolných vůči léčbě. Přírodní antibiotikum hygromycin A naproti tomu dokáže zacílit přímo na bakterii borreliella burgdorferi, která boreliózu způsobuje.
Vědci zatím látku úspěšně otestovali na myších a dalších zvířatech. Léčba navíc neprokázala žádné známky toxicity v organismu ani závažné dopady na mikroflóru. „Úspěšné testování na myších nám dává naději na vymýcení této nemoci z populace. Myši jsou totiž hlavními přenašeči bakterie, a pomocí speciálních návnad u nich můžeme patogen vyhubit,“ uvedli autoři studie zveřejněné v časopise Cell.
Zdroj: Cell
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou
Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…