Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nově objevený had se jmenuje stejně jako oblíbený herec Harrison Ford

Foto: Falcon

Harrison Ford má své zastoupení i v říši zvířat. V peruánském národním parku Otishi objevil tým vědců z Německa, Spojených států a Peru dosud nepopsaný druh hada. Plaza se rozhodli pojmenovat Tachymenoides harrisonfordi po americkém herci Harrisonu Fordovi, aby mu vzdali hold za jeho aktivity související s ochranou přírody a ekologií, informoval server Radio Wave.

O pojmenování hada po hollywoodském herci rozhodla Německá společnost pro herpetologii a herpetokulturu, která tak chce ocenit Fordovy ekologické aktivity. Herec se v ochraně přírody angažuje dlouhodobě a je mimo jiné i místopředsedou neziskové organizace Conservation International, která se zabývá ochranou oceánů, lesů a dalších ekosystémů.

Nejedná se přitom o první takový počin. Po Fordovi byl už v roce 1993 pojmenován kalifornský druh pavouka – Calponia harrisonfordi. O několik let později byl po herci pojmenován i druh mravence, který se jmenuje Pheidole harrisonfordi. „Vědci po mně pořád pojmenovávají různá zvířata, ale vždycky jsou to ta, která nejvíc děsí děti. Nechápu to. Svůj volný čas přitom trávím vyšíváním a zpívám ukolébavek svým rostlinám bazalky, aby se v noci nebály,“ uvedl herec.

Tachymenoides harrisonfordi je štíhlý had, který v dospělosti měří zhruba 40 centimetrů a pro člověka není nebezpečný. Zatím jediný exemplář tohoto druhu vědci objevili v Andách v roce 2022, když se vyhříval na slunci.

Související články

Zaručeně zlepší den

Mindfulness chrání před stresem a vyhořením v práci

Do Portugalska se v rámci rewilding projektu navrací staré plemeno skotu

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Hlas je zbraň, kterou máte vždy po ruce. Agresorovi vykejte a udržujte distanc, radí instruktorka sebeobrany Barbora Vodochodská Machková

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…