Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nově objevený had se jmenuje stejně jako oblíbený herec Harrison Ford

Foto: Falcon

Harrison Ford má své zastoupení i v říši zvířat. V peruánském národním parku Otishi objevil tým vědců z Německa, Spojených států a Peru dosud nepopsaný druh hada. Plaza se rozhodli pojmenovat Tachymenoides harrisonfordi po americkém herci Harrisonu Fordovi, aby mu vzdali hold za jeho aktivity související s ochranou přírody a ekologií, informoval server Radio Wave.

O pojmenování hada po hollywoodském herci rozhodla Německá společnost pro herpetologii a herpetokulturu, která tak chce ocenit Fordovy ekologické aktivity. Herec se v ochraně přírody angažuje dlouhodobě a je mimo jiné i místopředsedou neziskové organizace Conservation International, která se zabývá ochranou oceánů, lesů a dalších ekosystémů.

Nejedná se přitom o první takový počin. Po Fordovi byl už v roce 1993 pojmenován kalifornský druh pavouka – Calponia harrisonfordi. O několik let později byl po herci pojmenován i druh mravence, který se jmenuje Pheidole harrisonfordi. „Vědci po mně pořád pojmenovávají různá zvířata, ale vždycky jsou to ta, která nejvíc děsí děti. Nechápu to. Svůj volný čas přitom trávím vyšíváním a zpívám ukolébavek svým rostlinám bazalky, aby se v noci nebály,“ uvedl herec.

Tachymenoides harrisonfordi je štíhlý had, který v dospělosti měří zhruba 40 centimetrů a pro člověka není nebezpečný. Zatím jediný exemplář tohoto druhu vědci objevili v Andách v roce 2022, když se vyhříval na slunci.

Související články

Zaručeně zlepší den

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…