Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

To se jen tak nevidí. Návštěvníci pražské zoo si prohlédnou nejohroženější želvy

Foto: se svolením Miroslava Bobka, Zoo Praha

Zoo Praha jako jediná veřejně přístupná instituce mimo Asii představuje nový a velmi unikátní druh kriticky ohrožených želv – batagur bengálských. V současné době není známá žádná volně žijící populace tohoto plaza, k vidění jsou pouze vzácně v zajetí. V naší metropoli je nyní možné pozorovat hned devět mláďat této želvy.

Kriticky ohrožené želvy jsou zajímavé zejména svým sezónním sexuálním dichromatismem. „V období páření procházejí samci unikátní barvoměnou: hlava a horní část krku se jim vybarví do černé, v níž jasně září zelenožluté oči, ostatní masité části těla jsou karmínově červené. Takovou barevnou kombinaci nenajdeme u žádné jiné želvy světa,“ přiblížil zvláštnost batagurů bengálských kurátor plazů Petr Velenský.

Bataguři bengálští patří díky svým působivým rozměrům a pestrému zbarvení hlavy k jedněm z nejatraktivnějších vodních želv. Foto: se svolením Petera Praschaga

Bataguři v pražské zoo budou schopni reprodukce zhruba za pět let. „Dospívají ve věku kolem deseti let. Nyní se jedná o mladá zvířata, která se vylíhla v roce 2016 a dosahují aktuálně velikosti cca třiceti centimetrů, v dospělosti mohou mít i dvakrát tolik,“ doplnil kurátor Velenský.

Tento výjimečný druh želvy byl považován za vyhynulý. Herpetolog Peter Praschag se svými kolegy však vyrazil do Bangladéše, kde po zvířeti pátrali. Mise byla úspěšná a zvířata nyní zdárně vegetují v Praze.

Související články

Zaručeně zlepší den

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Další norský archeologický objev – 1 200 let starý meč

Změna v solárních panelech na polích – nemusí jen zabírat místo, mohou se u nich pěstovat plodiny

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…