Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

To se jen tak nevidí. Návštěvníci pražské zoo si prohlédnou nejohroženější želvy

Foto: se svolením Miroslava Bobka, Zoo Praha

Zoo Praha jako jediná veřejně přístupná instituce mimo Asii představuje nový a velmi unikátní druh kriticky ohrožených želv – batagur bengálských. V současné době není známá žádná volně žijící populace tohoto plaza, k vidění jsou pouze vzácně v zajetí. V naší metropoli je nyní možné pozorovat hned devět mláďat této želvy.

Kriticky ohrožené želvy jsou zajímavé zejména svým sezónním sexuálním dichromatismem. „V období páření procházejí samci unikátní barvoměnou: hlava a horní část krku se jim vybarví do černé, v níž jasně září zelenožluté oči, ostatní masité části těla jsou karmínově červené. Takovou barevnou kombinaci nenajdeme u žádné jiné želvy světa,“ přiblížil zvláštnost batagurů bengálských kurátor plazů Petr Velenský.

Bataguři bengálští patří díky svým působivým rozměrům a pestrému zbarvení hlavy k jedněm z nejatraktivnějších vodních želv. Foto: se svolením Petera Praschaga

Bataguři v pražské zoo budou schopni reprodukce zhruba za pět let. „Dospívají ve věku kolem deseti let. Nyní se jedná o mladá zvířata, která se vylíhla v roce 2016 a dosahují aktuálně velikosti cca třiceti centimetrů, v dospělosti mohou mít i dvakrát tolik,“ doplnil kurátor Velenský.

Tento výjimečný druh želvy byl považován za vyhynulý. Herpetolog Peter Praschag se svými kolegy však vyrazil do Bangladéše, kde po zvířeti pátrali. Mise byla úspěšná a zvířata nyní zdárně vegetují v Praze.

Související články

Zaručeně zlepší den

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

Jak snížit riziko smrtelných nehod? Krevní test dokáže zjistit, že někdo 24 hodin nespal

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

U Kostariky byl objeven nový hlubinný červ

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…