Zoo Praha jako jediná veřejně přístupná instituce mimo Asii představuje nový a velmi unikátní druh kriticky ohrožených želv – batagur bengálských. V současné době není známá žádná volně žijící populace tohoto plaza, k vidění jsou pouze vzácně v zajetí. V naší metropoli je nyní možné pozorovat hned devět mláďat této želvy.
Kriticky ohrožené želvy jsou zajímavé zejména svým sezónním sexuálním dichromatismem. „V období páření procházejí samci unikátní barvoměnou: hlava a horní část krku se jim vybarví do černé, v níž jasně září zelenožluté oči, ostatní masité části těla jsou karmínově červené. Takovou barevnou kombinaci nenajdeme u žádné jiné želvy světa,“ přiblížil zvláštnost batagurů bengálských kurátor plazů Petr Velenský.
Bataguři v pražské zoo budou schopni reprodukce zhruba za pět let. „Dospívají ve věku kolem deseti let. Nyní se jedná o mladá zvířata, která se vylíhla v roce 2016 a dosahují aktuálně velikosti cca třiceti centimetrů, v dospělosti mohou mít i dvakrát tolik,“ doplnil kurátor Velenský.
Tento výjimečný druh želvy byl považován za vyhynulý. Herpetolog Peter Praschag se svými kolegy však vyrazil do Bangladéše, kde po zvířeti pátrali. Mise byla úspěšná a zvířata nyní zdárně vegetují v Praze.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví
Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…