Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Novák, nebo Nováková? Přechýlené příjmení bude pro Češky otázkou volby

Ilustrační foto: Freepik

Možnost zvolit si nepřechýlený tvar příjmení u nás doposud měly jen vybrané skupiny žen, například cizinky či ženy s trvalým pobytem v zahraničí. Nově si ale budou moci vybrat všechny. Změna zákona, kterou již schválili poslanci, začne v případě potvrzení Senátem platit od ledna příštího roku.

Aktuálně se možnost volby tvaru příjmení týká pouze cizinek, Češek, které mají nebo budou mít trvalý pobyt v cizině, žen, jejichž manžel či partnerka je z ciziny, nebo žen, které mají jinou než českou národnost. Nově si ale budou moci vybrat všechny ženy v Česku stejně jako rodiče novorozenců ženského pohlaví.

Ženy mají pro volbu způsobu uvádění příjmení své vlastní subjektivní důvody, jejichž závažnost by neměl posuzovat stát a neměl by klást nelegitimní překážky pro realizaci svobodné volby ve vztahu k výběru způsobu zapsání příjmení žen,“ uvedli v písemném odůvodnění navrhovatelé zákona v čele s poslankyní Helenou Válkovou.

Související články

Zaručeně zlepší den

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…