Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Návštěvníci náchodského zámku se mohou těšit na nově zrekonstruovanou věž

Z důvodu nutných oprav obepínalo od prosince 2012 Velkou věž náchodského zámku speciální lešení. V současné době již byla horní polovina lešení odstraněna a všichni kolemjdoucí se mohou kochat pohledem na opravenou lucernu věže s červenou stříškou a zlacenou makovicí.

Opravy věže bude hradit Národní památkový ústav. Přijdou jej na 5,5 milionu korun. Podle původního statického posudku z roku 2011 se měly práce týkat pouze ocelových táhel přichycených k lucerně věže. Projektant však vloni na místě zjistil, že oprava věže musí být rozsáhlejší. Ve zdivu a klenbě ochozu se objevily trhlinky. Krov báně byl na některých místech shnilý, protože do něj skrz zrezivělý plech zatékalo. Poslední opravy věže proběhly v roce 1950.

Práce koordinuje investiční referent územní památkové správy na Sychrově Jiří Svoboda. Opravené části věže již lešení nepotřebují. Nyní se usilovně pracuje na krovu pod lucernou. „Tam, kde jsme už vyměnili bednění a klempířské prvky z mědi, nechceme, aby se o ně dál opírala zavěšená konstrukce lešení. Naplno běží restaurátorské práce na kameni i omítkách. Běží i klempířské práce, klempíři nyní pokrývají stříšku lucerny. Rozkryl se krov, budou se vyměňovat stávající trámy a čistit prostor nad klenbou, která zastřešuje ochoz,“ přibližuje situaci Svoboda.

Na závěr bude opravena ještě kamenná římsa věže. Poté se věž odhalí v celé své kráse. S jednou malou změnou, které si všimne bystré oko pozorovatele. Krytina věže bude nyní měděná, oproti předchozímu pozinkovanému plechu, a upozorní na sebe svou jasně červenou barvou. Zámek se tak vrátí do původní podoby, kterou znali naši předkové.

Zdroj i foto: http://hradec.idnes.cz/opravy-veze-zamku-v-nachode-postupuji-dhj-/hradec-zpravy.aspx?c=A140809_2089182_hradec-zpravy_tuu

Související články

Zaručeně zlepší den

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Češi zachránili už stovky srnčat. Pomohly jim drony s termokamerou

Venkovská dovolená? Vyrazte na Vysočinu a podpořte lokální farmáře

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…