Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Návštěvníci náchodského zámku se mohou těšit na nově zrekonstruovanou věž

Z důvodu nutných oprav obepínalo od prosince 2012 Velkou věž náchodského zámku speciální lešení. V současné době již byla horní polovina lešení odstraněna a všichni kolemjdoucí se mohou kochat pohledem na opravenou lucernu věže s červenou stříškou a zlacenou makovicí.

Opravy věže bude hradit Národní památkový ústav. Přijdou jej na 5,5 milionu korun. Podle původního statického posudku z roku 2011 se měly práce týkat pouze ocelových táhel přichycených k lucerně věže. Projektant však vloni na místě zjistil, že oprava věže musí být rozsáhlejší. Ve zdivu a klenbě ochozu se objevily trhlinky. Krov báně byl na některých místech shnilý, protože do něj skrz zrezivělý plech zatékalo. Poslední opravy věže proběhly v roce 1950.

Práce koordinuje investiční referent územní památkové správy na Sychrově Jiří Svoboda. Opravené části věže již lešení nepotřebují. Nyní se usilovně pracuje na krovu pod lucernou. „Tam, kde jsme už vyměnili bednění a klempířské prvky z mědi, nechceme, aby se o ně dál opírala zavěšená konstrukce lešení. Naplno běží restaurátorské práce na kameni i omítkách. Běží i klempířské práce, klempíři nyní pokrývají stříšku lucerny. Rozkryl se krov, budou se vyměňovat stávající trámy a čistit prostor nad klenbou, která zastřešuje ochoz,“ přibližuje situaci Svoboda.

Na závěr bude opravena ještě kamenná římsa věže. Poté se věž odhalí v celé své kráse. S jednou malou změnou, které si všimne bystré oko pozorovatele. Krytina věže bude nyní měděná, oproti předchozímu pozinkovanému plechu, a upozorní na sebe svou jasně červenou barvou. Zámek se tak vrátí do původní podoby, kterou znali naši předkové.

Zdroj i foto: http://hradec.idnes.cz/opravy-veze-zamku-v-nachode-postupuji-dhj-/hradec-zpravy.aspx?c=A140809_2089182_hradec-zpravy_tuu

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.